Kohustuslik liikluskindlustus ja töövõimetus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kohustuslik liikluskindlustus ja töövõimetus

18 Sept 2018, 16:14

Ettevõttele, mille ainus esindusõiguslik liige olen mina, kuuluvale haagisele määrati kohustuslik liikluskindlustus. Haagise registreerimise hetkel ja sellele järgneval ajal kuni praeguseni olen olnud töövõimetuslehel ning haigestumise tõttu ei olnud mul võimalik oma töökohustusi täita ja haagisele liikluskindlustust sõlmida. Kui seaduse kohaselt eeldatakse, et töövõime ajutise kaotamise korral on isiku töövõime täielikult kadunud, siis kas mitte ei ole haldusmenetluse algatamine seoses liikluskindlustuse kindlustuskohustuse täitmatajätmisega antud sõiduki suhtes seadusega vastuolus ning rikub minu õigusi? Fondi juristilt sain oma vaidele mitterahuldava otsuse, nende poolt toodud "põhjendus" selleks ei puudutanud absoluutselt minu töövõimetust, vaid oli copy-paste seadusest a la "Kindlustuskohustus ei sõltu sõiduki kasutamisest või selle kasutamise võimalikkusest", mis ei puutu üldse asjasse. Samuti jäi segaseks, mida järeldada põhjendusest "Samuti ei ole tühistamine võimalik teie poolt toodud muudel põhjustel."... Kas tõesti on seaduses selle koha peal auk ja inimesi ongi võimalik haigestumise eest karistada?

Re: Kohustuslik liikluskindlustus ja töövõimetus

25 Sept 2018, 11:58

Tere,

Teie küsimusest selgub, et haagis kuulub äriühingule, ka sanktsioonid on määratud äriühingule. Te ei ole küll konkreetselt nimetanud, ent kuna olete maininud, et olete ainuke esindusõiguslik isik, võib järeldada, et olete juhatuse liige ja juhatus on üheliikmeline.
Esmalt tuleb eristada ettevõtet kui juriidilist isikut, mis ei saa haigestuda ega olla haiguslehel ning sellega lepingulistes suhetes olevaid füüsilisi isikuid. Teil juhatuse liikmena lasub kohustus korraldada ettevõtte tööd, seda ka ajaks, mil ise eemal viibite. Äriseadustiku § 180 lg 1 kohaselt on juhatus osaühingu juhtorgan, mis esindab ja juhib osaühingut, § 187 lg 1 sätestatakse, et juhatuse liige peab oma kohustusi täitma korraliku ettevõtja hoolsusega. Samas lg 2 juhatuse liikmed, kes on oma kohustuste rikkumisega tekitanud kahju osaühingule, vastutavad tekitatud kahju hüvitamise eest solidaarselt.
Seega ei pea juhatuse liikmed toiminguid tegema tingimata isiklikult vaid võivad selleks volitada kas püsivalt või ühekordselt nende äraoleku ajaks (näiteks haigestumise ajaks) kellegi teise, kes hoolitseb, et kõik vajalikud toimingud saaks tehtud ning ettevõtte toimimine oleks korraldatud. Seetõttu ei saa mõjutada ka Teie haigestumine ettevõtte kohustuste täitmist (kindlustusmaksed, palgamaksed, riiklikud maksud, kohustused tellijate ja tarnijate ees jne).

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta