Tulekahju naaberkorteris.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tulekahju naaberkorteris.

18 Sept 2018, 18:50

Tere!
Põleng toimus 1,5 kuud tagasi. Praeguseks on kindlustusrahadega trepikoda remonditud. Küsimus on omanikus. Üsik vanem meesterahvas kellest korteri remontijat päris kindlasti ei saa. Midagi head tema kohta öelda pole. Päästetööde käigus on rauduks deformeerunud ja uksel puudub lukk. Uks ei sulgu ja levitab mitte ainult põlengu haisu. Mul on 24\7 aknad avatud ei saa enda juurde tuua lapselapsi kellest vanem 3 aastane jne. Minu korteril on kindlustus olemas. Põlengus korter kahju ei saanud. Ühistu esimees ei ela kohapeal on passiivne ja raskesti kättesaadav. Mida teha?

Ette tänades

Re: Tulekahju naaberkorteris.

24 Sept 2018, 18:05

Tere,

Korteriühistusse kuuluvate korteriomanike õigusi ja kohustusi reguleerib Korteriomandi- ja korteriühistuseadus.
Selle § 31 tulenevalt on korteriomanikul kohustus hoida eriomandi eset korras ning seda ja kaasomandi eset kasutades hoiduma tegevusest, mille toime teistele korteriomanikele ületab omandi tavakasutusest tekkivad mõjud.
Kui korteriomanik ei arvesta teiste korteriühistu liikmetega ja korteriühistu juhatus on passiivne, tuleb asja arutada korteriomanike üldkoosolekul. Kui Teie põhikirjast ei tulene teisiti, tuleb Teil esitada juhatusele ettepanek üldkoosoleku kokkukutsumiseks näidates ära põhjuse ja päevakorra. Juhatus peab üldkoosoleku kokku kutsuma, kui seda nõuab kirjalikult ja põhjust ära näidates vähemalt 1/10 mittetulundusühingu liikmetest ja põhikirjaga ei ole ette nähtud väiksema esindatuse nõuet. Kui juhatus üldkoosolekut kokku ei kutsu võivad taotlejad üldkoosoleku ise kokku kutsuda samas korras juhatusega.
Üldkoosolek võib äärmusliku abinõuna rakendada ka Kortriomandi- ja korteriühistuseaduse § 32 Kui korteriomanik on korduvalt rikkunud oma kohustusi teise korteriomaniku või korteriühistu suhtes ja kui korteriomanikud ei pea enam võimalikuks tema kuulumist korteriomanike hulka, võivad nad nõuda, et ta oma korteriomandi võõrandab. Seda saab eeskätt nõuda kui korteriomanik:
1) on korduvalt jätnud täitmata käesoleva seaduse §-s 31 sätestatud kohustused;
2) on vähemalt kuue kuu majandamiskulude tasumisega viivitanud üle kolme kuu või
3) häirib oma tegevusega oluliselt teiste korteriomandite teostamist.

nõude esitamise üle otsustavad korteriomanikud häälteenamuse alusel, nõude esitamist ei saa korteriomanike kokkuleppega välistada ega piirata.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta