Kuriteo aegumise katkemine ettevõtte vara arestimisel

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kuriteo aegumise katkemine ettevõtte vara arestimisel

12 Veebr 2019, 00:46

Kui kohtueelses kriminaalmenetluses on esitatud kahtlustus nii juriidilisele isikule kui ka füüsilisele isikule (selle sama juriidilise isiku juhatuse liige ja ainuosanik), kas siis juriidilise isiku kinnisvara arestimine seoses kuriteo kahtlustusega katkestab kuriteo aegumise selle füüsilise isiku suhtes või mitte?

Re: Kuriteo aegumise katkemine ettevõtte vara arestimisel

19 Veebr 2019, 19:19

Tere,

Kuriteo aegumine katkeb kriminaalmenetluses järgmiste menetlustoimingute tegemisega:
1) kahtlustatavale või süüdistatavale tõkendi kohaldamisega või tema vara või rahapesu objektiks oleva vara arestimisega;
2) süüdistatava kohtu alla andmisega;
3) kohtuliku arutamise edasilükkamisega süüdistatava ilmumata jäämise korral;
4) kohtulikul arutamisel süüdistatava ülekuulamisega;
5) kohtulikul arutamisel ekspertiisi või täiendavate tõendite kogumise määramisega.
Kui kuriteo aegumine on katkenud, algab aegumine uuesti käesoleva paragrahvi lõikes 5 sätestatud menetlustoimingu tegemisest. Seega võib järeldada, et nimetatud menetlustoiming on aegumise katkestanud.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Kuriteo aegumise katkemine ettevõtte vara arestimisel

21 Veebr 2019, 16:03

Suur tänu vastamast, aga küsimus oligi just selles, et kui arestitud vara kuulub juriidilisele isikule, mitte kahtlustatavale füüsilisele isikule. Aegumine on katkenud kindlasti juriidilise isiku suhtes, aga kuidas on aegumisega just füüsilise isiku suhtes (kui kahtlustus on esitatud nii juriidilisele isikule kui ka füüsilisele isikule)?

Re: Kuriteo aegumise katkemine ettevõtte vara arestimisel

25 Veebr 2019, 18:54

Tere,

Tüüpiliselt ei ole aegumine kriminaalasjas realistlik võimalus ning kaitse tuleb rajada muudele argumentidele. Selgitan veel, et aegub kuritegu, s.o karistatav tegu. Kuna Teie näitel on politsei kahtlusalused isikud kindlaks teinud ja sooritanud menetlustoiminguid, on katkenud teo aegumine.
Kui soovite olla kindel, et Teie õigused menetluses saavad tagatud, soovitan Teil küsida menetlejalt kaitsja määramist või palgata omale ise sobiv kaitsja.
Kaitsja abita kriminaalasja menetluses nagunii läbi ei saa. Hiljemalt kohtueelse menetluse lõpus peate kaitsja endale valima kas ise või teeb seda riik.


Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Kuriteo aegumise katkemine ettevõtte vara arestimisel

26 Veebr 2019, 11:13

Kõik Teie poolt kirjutatu on õige ja igal pool mustvalgelt kirjas, aga mul oli konkreetne küsimus, millele vastust ei saanud. Teie enda poolt on eelmises vastuses ju kõik menetlustoimingud kirjas, mille puhul aegumine katkeb. Neid menetlustoiminguid ei ole füüsilise isiku suhtes tehtud, küll on menetluses arestitud ettevõtte kinnisvara. Niiöelda II astme kuriteost on möödas praegu üle 5 aasta ja asi ei ole veel kohtusse jõudnudki. Rohkem selgemalt ma küsida ei oska.

Re: Kuriteo aegumise katkemine ettevõtte vara arestimisel

28 Veebr 2019, 17:22

Tere,

Eelmises vastuses püüdsin selgitada, et teost võib küll olla möödunud üle viie aasta, ent iga toiming mida menetluses tehakse, katkestab aegumise. Aegumistähtajad kehtivad aga siiski vaid juhul, kui politseil ei ole selle aja jooksul õnnestunud kohtueelses menetluses kahtlusalust välja selgitada. Kui see siiski õnnestub, on kuritegude reaalsed aegumistähtajad märksa pikemad. Kriminaalmenetluse seadus näeb ette võimalusi, kuidas kuriteo aegumistähtaega pikendada viie aasta võrra, kui politsei on kahtlusaluse isiku kindlaks teinud. Teise astme kuriteo korral kahekordistab see aja, mil riik saab kuriteoasjas aegumist vältides lahendini jõuda.Tõkend on lisaks vahistamisele, vara arestimisele ja selle alternatiividele ka näiteks allkirja andmine elukohast mittelahkumise kohta. Neid aluseid on aga veelgi: süüdistatava kohtu alla andmine, süüdistatava ülekuulamine, kohtu poolt ekspertiisi või täiendavate tõendite kogumise määramine. Kõik need on väga tüüpilised või lausa vältimatud menetlustoimingud kriminaalasja kohtumenetluses ja sisuliselt tähendab see, et kahtlusalusega kuriteoasjas on viie aasta lisandumine aegumistähtajale pigem reegel, kui erand.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta