Välismaa ametliku dokumendi tunnustamine Eestis

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Välismaa ametliku dokumendi tunnustamine Eestis

19 Veebr 2019, 16:23

Tere!

Palun täpsustage mida on vaja teha välismaa ametliku dokumendi tunnustamiseks et Eesti Vabariigis kasutada.
On olemas venekeelne volikiri apostilliga, mis oli välja antud Kasahstanis. Volikiri oli välja antud osa müümiseks osaühingus.
Notar teatas, et sellega on vaja kohtusse pöörduda. Kui pöördume kohtusse, kas volikirja tõlge eesti keelde on vaja kokku köita originaaliga või ärakirjaga? Kas on vaja riigilõivu tasuda? Kas on nõudmised avalduse vormistuse kohta? Kes seda üldse peab tegema (avalduse edastamine kohtusse) - kas kohtusse pöördub volitatud isik, kelle nimele see volitus oli välja antud või siis volitaja ise, või osaühing?

Ette tänades!

Re: Välismaa ametliku dokumendi tunnustamine Eestis

25 Veebr 2019, 18:33

Tere,

Kui ühe riigi asutuste poolt väljaantud dokumente kasutatakse teises riigis, on vaja tõendada nende ehtsust. Selleks tuleb dokument kas legaliseerida või apostilliga kinnitada.

Avalik dokument tuleb legaliseerida juhul, kui seda soovitakse kasutada riigis, mis ei ole ühinenud Välisriigi avaliku dokumendi legaliseerimise nõude tühistamise konventsiooniga ja samuti riigis, millega Eesti ei ole sõlminud õigusabilepingut. Välisriigi avalik dokument, mida soovitakse kasutada Eestis, tuleb legaliseerida selle välisriigi välisministeeriumis või välisesinduses, kus dokument on välja antud ning seejärel Eesti Vabariigi välisesinduses või välisministeeriumi konsulaarosakonnas.

Legaliseeritakse ainult originaaldokumenti, selle notariaalselt või ametlikult kinnitatud ärakirja, väljavõtet või väljatrükki, millel on sellele dokumendile allakirjutanud ametiisiku originaalallkiri, ees- ja perekonnanimi, ametikoht ning dokumendi väljaandnud asutuse originaalpitser.

Teie küsimusest võib järeldada, et Kasahstani välisministeeriumis või välisesinduses on dokument legaliseeritud, seega on jäänud veel legaliseerimine Eesti Välisministeeriumis.

Teavet legaliseerimise kohta saab järgmiselt:
1. Pöördudes Välisministeeriumi konsulaarosakonda (B-korpuse vastuvõturuum, Lauteri 2, Tallinn) teisipäeval ja reedel kell 10.00-12.00, kaasa palume võtta isikut tõendav dokument.
2. Kirjalikult (postiaadress: Islandi väljak 1, 15049 Tallinn; faks: 637 7454) või e-posti aadressil legaliseerimine@mfa.ee.
3. Helistades konsulaarosakonda telefonil 637 7440 või 637 7478 (viimasel numbril vastatakse T ja R kell 10-12).

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Välismaa ametliku dokumendi tunnustamine Eestis

26 Veebr 2019, 11:09

Tere!

Tänan vastuse eest, kuid Välisministeerium sellega ei tegele, nad viitasid Tõestamisseadusele § 57. Välismaise ametiisiku tõestatud volikiri
(1) Valdkonna eest vastutava ministri määrusega kehtestatakse välismaiste ametiisikute loetelu, kelle puhul eeldatakse volitaja isikusamasuse ja tehingu tegemise võime usaldusväärset tuvastamist. Niisuguse ametiisiku kinnitatud või tõestatud volikiri on võrdne Eesti notari tõestatud volikirjaga, kui on täidetud käesoleva seaduse §-st 56 tulenev legaliseerimise või apostilliga kinnitamise nõue.
(2) Kohus võib tunnustada ka teiste välismaiste ametiisikute pädevust volikirja tõestamisel, kui ametiisiku ametialane ettevalmistus ja seisund vastab Eesti notari omale ning volikirja tõestamise põhimõtted vastavad käesolevas seaduses tehingute tõestamise kohta sätestatule.

Seega kui pöördume kohtusse, kas volikirja tõlge eesti keelde on vaja kokku köita originaaliga või ärakirjaga? Kas on vaja riigilõivu tasuda? Kas on nõudmised avalduse vormistuse kohta? Kes seda üldse peab tegema (avalduse edastamine kohtusse) - kas kohtusse pöördub volitatud isik, kelle nimele see volitus oli välja antud või siis volitaja ise, või osaühing?

Ette tänades!

Vasta