Auto vigastatud puhastamata ja ohtliku eraparkimisplatsil

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Auto vigastatud puhastamata ja ohtliku eraparkimisplatsil

14 Apr 2019, 22:38

Tere,

kirjutan Teile et uurida et kas eraparklad on kohustatud hoidma oma parkimisplatsi korras, tagama ohutu sõidu võimalust ja märgistama ohtlike alasid?
Kas mina saan nõuda eraparkla poolt hüvitist selle puhastamata ja ohtliku parkimisplatsi peal saadud auto vigastuste eest?

Detailid:
Vaadake manuses oleva pilti Europark_nafta.png
Ma tegin selle pilti 11 Aprill et näidata mis seisundis see parkimisplats on.
5-al märtsil parkimikoha otsides Filmi 5 Europark parklas EP153 sõitsin auku sisse ja lisaks lume all oleva kivi otsa. Auto sai vigastatud ma tegin pilte ja järgmine päev kirjutasin Europark aadressile e-krija.
Vastus Europark konsultandilt oli et see on minu enda viga et ma sõitsin puhastamata parkimiplatsile ja et seal paremal pool on näha kive ja võib arvata et neid on seal rohkem.
vaadake pilte manuses:
Europark_5Marts-min.jpg
Europark_5Marts_2-min.jpg
Kuidas saab olla et eraparkal on võimalus paigutada silti ja suure kalli betoonist alusega reklaamlippu, kuid ei huvita et parkimisplats on sõitmiseks ohtlik.
Kas mul on õigus nõuda auto remondi kulude hüvitist eraparkla poolt kui jah siis kuidas ma saaks seda õigesti teha?
Ettetänades!
Lugupidamisega,
Manused
Europark_nafta_.jpg
Europark_nafta_.jpg (165.74 KiB) Vaadatud 1754 korda

Re: Auto vigastatud puhastamata ja ohtliku eraparkimisplatsil

23 Apr 2019, 15:28

Tere

Parkla- nagu ka teeomanik peab hoidma selle kehtestatud nõuetele vastavas seisundis. Parkla talvine seisund peab vastama vähemalt määruse "Tee seisundinõuded", mis on leitav veebis https://www.riigiteataja.ee/akt/115072015013?leiaKehtiv lisadega kehtestatud 1. seisunditasemele (§ 25 lg 2). Kui parkla sellele ei vasta, on tegemist parklaomaniku kohustuse rikkumisega. Sel juhul olnuks parim toimida järgnevalt:
1. Kutsuge sündmuskohale politsei, kes juhtunu ja sündmuspaiga jäädvustab. Parkla seisundi nõuete tõendamiseks on tarvilik, et politsei pildistaks sündmuskoha, fikseeriks kõik asjaolud, mis Teie sõidukit kahjustasid. Kui politseid ei ole võimalik sündmuskohale kutsuda, tuleb eelkirjeldatud toimingud teha endal, tunnistajate juuresolekul. Loodetavasti on see Teil tehtud.
2. Tehke kindlaks kahju suurus, lastes sõiduki remondi maksumuse hinnata autoremonditöökojal.
3. Esitage parkla omanikule kahjunõue koos tõendusmaterjaliga.
4. Kui parkla omanik keeldub kahju hüvitamast, siis nõudke kahju hüvitamist kohtu kaudu. Kuna tegemist on tsiviilvaidlusega tuleb pöörduda hagiavaldusega parkla omaniku asukohajärgsesse maakohtusse või kahju tekitanud sündmuse toimumise kohajärgsesse maakohtusse. Kohtusse pöördumisel tuleb tasuda riigilõiv.

Kui vajate abi nõudekirja või ka hagiavalduse koostamisel, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele, registreerudes eelnevalt veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta