AED

Foorumi reeglid
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta

AED

19 Juun 2019, 13:28

Aed on rajatis (erirajatis?) juhul, kui tema ehitamiseks teostatakse kaevetöid - kas nii?
Mis on aga AIA definitsioon? Kas aed on piire krundi piiril? Millisel piiril? 4 m, 10 m piirist?
Kui kohalik omavalitsus on kehtestanud aiale kõrgusepiirangu 1.2m, siis mida see tähendab? Kui ma teen krundi piirile aia ja siis tahan lambale oma krundi sees teha aeda, siis ma ei tohi lamba aeda teha kõrgemat kui 1.2 m? Sisuliselt suvaline aeda meenutav rajatis on seega piiratud 1.2 m kõrgusega (kompostinurk näiteks). Tahan varjata prügikasti piirdega - ma ei tohi seda 2 meetrist lõiku teha kõrgemaks kui 1.2 meetrit. Soovin ehitada tuule tõkke tuule koridori, viljapuudele tuule kaitse, piirata naabri vaatevälja, et ta ei näeks otse mulle tuppa ...
Millega põhjendavad üldse omavalitsused aia kõrguse ja läbipaistvuse limiteerimist? Tuleohutus ... või on selle taga valitsuse üleüldine luuramissoov?
Konkreetselt ise elan hajaasustusega alal - 12 km linnast, kuid maa kuulub linnale. Detailplaneering puudub.
toomas-

Re: AED

20 Juun 2019, 18:41

Tere

Kui omavalitsus on kehtestanud aiale teatud kõrguse, on ta kindlasti ka määratlenud, milline aed konkreetselt neile nõuetele vastama peab. Tavaliselt on reguleeritud krunti piirava piirdeaia kõrgus. Seda nii ühtlase üldilme saavutamiseks kui ka naabri õiguste tagamiseks.
Ka juhul, kui krundi piirdeaia kõrgust ei ole omavalitsuse poolt määratud, tuleb naabrilt nõusolek küsida, kuna liiga kõrge ja valgust mitte läbilaskev plankaed võib varjata tema aias päikese ja kahjustada juba rajatud taimestikku. Naabri uudishimulike pilkude eest saab end kaitsta ka piisavalt paksude aknakatetega. Naabritega on soovitav arvestada ka ilma vastavate regulatsioonide ja normatiivideta.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta