1. leht 1-st

Postitatud: 18 Juul 2019, 17:28
Aastas 2018 oleme ostnud krundi AÜ´s kahe peale 50:50. Aiandusühistu kohe väljastas 2 arvet: AÜ liitumise eest ja Aastamaks. Mida me maksnud ei ole.
See aasta 2019 jälle esitati arve Aastamaks.
Selle peale olen öelnud, et me ei ole ühistu liiged. Vastati, et peame lihtsalt kirjutama avaldus tagantjärgi (panna kuupäevaks mai 2018).
Mina keeldusin ja PIDIN neile aru andmaoma põhimõtetest (miks ma ei allkirjasta dokumendid tagantjärgi!).
Minu arust raamatupidaja rikkus seadust, kui alusetu väljastas arveid...

1. Kas AÜ´l on õigus esitada liitumise eest arve, kui kumbki meist ei ole liitunud ühistuga?
Põhikirjas näeb ette, et liitumine on vabatahtlik.
Ja liikmeks võib olla iga füüsiline või juriidiline isik, kes vastab põhikirja nõuetele (ei ole nõutud krundi omamine AÜ´s).


2. Kas AÜ´l on õigus meilt nõuda eelneva krundiomaniku võlgade kinnimaksmist?
Eks omanik notari juures väitis, et krundil ei ole ühtegi võla (ta ei olnud AÜ liige ja arved olid väljastatud üldse ühe teise krundiomaniku nimele, sest AÜ arvasid, et tema on omanik...).

3. Kas arved on seotud kruntiga või ikkagi eraisikuga (AÜ liigega)?
Põhikiri: Ühingu liikmelisus on seotud osamaksuga ja sisseastumismaksuga.
Ühinguliige on kohustatud õigeaegselt tasuma makseid ühingu juhtorganite poolt näidatud suuruses ja tähtajal.

4. Kui AÜ liige müüb maha oma krunti, siis automaatselt ta ei lahku ju AÜ´st?
Põhikiri: Liikmelon õigus avalduse alusel aü´st välja astuda (või surma tõttu..)

5. AÜ´l on õigus esitada arve teekasutamise eest (mida nemad nimetavad "Teemaksuks") - mis suuruses?
Põhikirjas puudub punkt..


PS! Ei ole ühtegi sõna isikutest, kes ei liitu ühinguga, krunti omandamisest (krundi ostsime eraisikult, kes tegelikult ka ei ole avaldust AÜ´le kirjutanud, aga ühistu ikka väljastas talle arveid)

Arve näeb välja:

Arve saaja: Address + Nimi Perekonnanimi
Kirjeldus: AÜ Aastamaks

Re: AÜ

Postitatud: 19 Juul 2019, 10:51
Tere

1. Kuipõhikirja järgi tohib igaüks olla AÜ liige ja nõutud ei ole krundi omamine ning liitumine on vabatahtlik, on liikmeks iga isik kes on selleks soovi avaldanud ja kes on liikmeks vastu võetud.
Teie kirjelduse kohaselt Te soovi avaldanud ei ole, seega ei saa Te olla ka liige. Kuna Te ei ole liige ei saa Teile ka liikmeks võtmisega ega liikmelisusega seostud arveid esitada.
2. Kui arved on seotud liikmelisusega, ei saa neid Teilt nõuda. Kui eelmine omanik ei ole oma liikmelisust lõpetanud, tuleb arvete tasumist nõuda temalt. Kui tegemist on võlgnevusega mingi teenuse eest, saab tasumist nõuda küll teilt, ent Teil on omakorda nõudeõigus eelmise omaniku vastu.
3. Teie kirjeldusest saab järeldada, et aved on seotud liikmeks olemisega.Mitteliikmetele selle punkti alusel arveid väljastada ei saa.
4. Põhikirja väljavõttest selgub, et liikmelisus lõppeb avalduse esitamisega. Seega mitte automaatselt krunti võõrandades, kui mõnes muus põhikirjapunktis seda ette ei nähta.
5. Teekasutuse arve võib tuleneda teekasutuse kokkuleppest, mis võib olla nii tasuta kui tasu eest. Kui see on kantud kinnistusregistrisse siis on see siduv ka Teile kui uuele omanikule. Vastasel korral tuleb Teiega sõlmida uus kokkulepe ja leppida kokku ka tasu suurus.

Teie kirjeldatust saab järeldada, et arved on esitatud Teile õigusliku aluseta. Siiski on parim konsulteerida individuaalsel nõustamisel, et jurist saaks põhikirja ja ostu-müügi lepingut ning kinnistusregistris sisalduvat analüüsida ja kindla seisukoha anda.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist