1. leht 1-st

Lähedaste hooldus

Postitatud: 06 Aug 2019, 19:50
Tere
Sooviksin nõuannet lähedaste hoolduse osas. Lühidalt olukord järgmine. 71.aastane naisterahvas hooldab oma raskelt haigeid 91.a ema ja 97.a isa, lisaks oma abikaasat, kes elas mõned aastad tagasi üle insuldi. Eakad vanemad omavad eramaja. Sellel 71.aastasel naisterahval on küll 2 poega, kuid neil on alaealised lapsed ja aidata ei saa. Ööpäevaringselt viibib ta nüüd vanemate majas ja käib ,, hüppes" oma kodus, abikaasat vaatamas ja aitamas.Neil on abikaasaga ühine isiklik korter. Sotsiaalhooldaja tõi varem 2 korda nädalas toitu eakatele aga teenus lõpetati, kuna neil on tütar ehk hooldaja. Hetkel on sellel 71.aastasel naisterahval tervislik olukord selline, et vajab ise arstiabi. Minestas kurnatusest kaupluses ja kõrge vererõhk andis tunda. Arst määras talle ka rahustid, sest mure ei lase enam elada. Kas sellel naisterahval on mingi lootus seaduslikule abile ja millest peaks alustama ? Kui ta peaks ise haiglasse sattuma, kes peaks kriisiolukorras tema vanemate eest hoolitsema ?

Ette tänades

Re: Lähedaste hooldus

Postitatud: 13 Aug 2019, 21:12
Tere

Inimese kõrvalabi vajadus suureneb vanusega, seetõttu on eakatele eelkõige abi teenustest, mida pakutakse kodustes tingimustes.
Avahoolduse ja koduhooldusteenuste eesmärgiks on aidata vähenenud toimetulekuvõimega eakal inimesel iseseisvalt, pere või sotsiaaltöötaja organiseeritud teenuste abil harjumuspärases keskkonnas ehk kodus toime tulla.
Ava- ja koduhooldusteenused jagunevad:
kodus osutatavad teenused – kodu kohandamine, igapäevaelu vajaduste rahuldamine, nõustamine, juhendamine ja hooldamine jms. Areneb ka kodune õendushooldusteenus
väljaspool kodu osutatavad teenused – võimalused aktiivseks tegevuseks päevakeskustes jm
tugiteenused – eritransport, abivahendid, toitlustamine, sauna- ja pesupesemisteenus.
Kohaliku omavalitsuse pakutavad hoolekandeteenused on isikliku abistaja, tugiisiku, invatranspordi, elukoha kohandamise, turvakodu, varjupaiga, sotsiaaleluaseme, perekonnas hooldamise, sotsiaalnõustamise ja hooldusabi teenus.
Lisateavet teenuste kohta saab linna- või vallavalitsuse sotsiaaltöötajalt. Seega soovitan pöörduda kohaliku omavalitsuse sotsiaalosakonda ja leida probleemile üheskoos lahendus.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist