ligipääsutee kinnistule/detailplaneering

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.

Re: ligipääsutee kinnistule/detailplaneering

20 Nov 2019, 13:27

Tere
Palun seletada mis vahet on sundvalduse ja sundvõrandamisel. Palun kasutada näided eratee kohta.
Tänud

Re: ligipääsutee kinnistule/detailplaneering

26 Nov 2019, 08:59

Tere

Sundvaldus on piiratud asjaõigus, mis lubab koormatavat eset teatud viisil kasutada, annab selleks kasutusõiguse. Omand ei muutu. Sundvõõrandamine muudab omandisuhet.
Teekinnistu omandamine peaks olema eelistatud lahendus puhtalt transpordimaa korral, kuna kinnisasja omanikul puudub võimalus kasutada teed muul viisil kui liiklemiseks. Seadusandja mõtte kohaselt on sundvaldus teede avalikuks kasutamiseks määramisel põhjendatud juhul, kui tegu on ajutise lahendusega või kui eraldi teekinnistut moodustada ei ole võimalik või otstarbekas (nt kergliiklustee puhul). Samuti on sundvalduse seadmine ainuke sobiv lahendus juhul, kui avalikuks kasutamiseks määratakse viadukt, tunnel, kangialune vms, mille puhul ei ole kinnisasja tervikuna võõrandamine põhjendatud.

Kui avalikuks kasutamiseks mõeldud teest tulenev kitsendus kinnisasja omanikule on piisavalt suur, peaks sundvalduse seadmisele ja eratee avalikuks kasutamiseks määramisele eelistama teealuse maa omandamist.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: ligipääsutee kinnistule/detailplaneering

11 Dets 2019, 20:35

Tere!
Sooviks teada kuidas ma saaksin endale tee kasutuse.Ma ei saa ei koju ega põllule. Teed on nii rumalasti omal ajal mõõdetud kuigi maamõõtja ütles, et teed lähevad pooleks, aga hakkasin asja uurima ei ole midagi pooleks kõik on naabrite omad. Mu pere on elanud siin mitmeid põlvkondi aga nüüd nii rumal olukord. Naabrid muudkui ähvardavad teed kinni panna.Kunagi ei tea kas saad koju või ei,sama on põllule saamisega ,siis on ka probleem kui tee veidi poriseks läheb kuigi ise käib sada korda ja mina paar korda olen tee lõhkumises süüdi.Kas peaksin kohtuse asja andma sest kokkulepet ei saa.
Tahaks teada palju keskeltläbi selline kohtuasi maksma võib minna ja kui saan tee kasutuse kui palju ma siis naabritele maksma pean või pean neile siis teeremondid kinni maksma,seda kõike nad ka ähvardanud .Mina tahan vaid elada.

Re: ligipääsutee kinnistule/detailplaneering

17 Dets 2019, 12:59

Tere

Asjaõigusseaduse § 156 lg 1 järgi on omanikul, kelle kinnisasjale puudub vajalik juurdepääs avalikult kasutatavalt teelt või kinnisasja eraldi seisvalt osalt, õigus nõuda juurdepääsu üle võõra kinnisasja. Juurdepääsu asukoht, kasutamise tähtaeg ja tasu määratakse maaomanike kokkuleppel. Kui kokkulepet ei saavutata, määrab juurdepääsu ja selle kasutamise tasu kohus.
Asjaolude hindamisel, parima variandi leidmisel ja kinnisasja omanikuga läbirääkimistel soovitan kasutada juristi abi. Selleks on soodne ja lihtne registreeruda individuaalsele õigusnõustamisele veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta