Isiklik kasutusõigus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Isiklik kasutusõigus

17 Sept 2019, 19:11

Ostsin endale krundi, kus on katusealusele seatud isiklik kasutusõigus minu naabrile.
Kastusealusel ei ole projekti, so. alla20m2 ala ja see on ehitatud väga ammu, kuskil 30-50 aastat tagasi.
Seal asub kamin, kus naaber prahti põletab. Kamina korsten on hooldamata ja väga tuleohtlik.
Kas mul on õigus keelata seal tuletegemine? Kas ma võin korstna lammutada ilma, et uut asemele ehitaksin?
Kasutusõiguse puhul ei ole kuskil väljatoodud, milline see katuselaune peab olema.
Tuletõrje ei annaks luba sellise korstna kasutamiseks.
Korsten asub eraldi vundamendil, katusealusest natuke eemal.
Mina katusaelust ei kasuta. Naaber ei maksa katusealusega seotud kulutusi.
Ma sooviks katusealust lammutada.

Re: Isiklik kasutusõigus

21 Sept 2019, 21:03

Tere,
Isiklik kasutusõigus koormab kinnisasja selliselt, et isik, kelle kasuks see on seatud, on õigustatud kinnisasja teatud viisil kasutama või teostama kinnisasja suhtes teatud õigust, mis oma sisult vastab mõnele reaalservituudile. Lisaks isikliku kasutusõigusesätetele kohaldatakse isiklikule kasutusõigusele reaalservituudi vastavaid sätteid.
Reaalservituudi lõpetamist on Teil teeniva kinnisasja omanikuna võimalik nõuda kahel juhul:
1. Kui reaalservituudist saadav kasu on teeniva kinnisasja koormatisega võrreldes ebamõistlikult väike, on teeniva kinnisasja omanikul õigus nõuda valitseva kinnisasja omanikult nõusolekut reaalservituudi lõpetamiseks tingimusel, et ta hüvitab valitseva kinnisasja omanikule servituudi lõpetamise tõttu tekkiva kahju.
2. Kui valitseva kinnisasja omanik on kaotanud huvi reaalservituudist tulenevate õiguste teostamise vastu, on teeniva kinnisasja omanikul õigus nõuda valitseva kinnisasja omanikult nõusolekut reaalservituudi lõpetamiseks. Huvi kaotamist eeldatakse, kui valitseva kinnisasja omanik ei ole 10 aasta jooksul reaalservituuti kasutanud või kui ta on sama aja jooksul lubanud teeniva kinnisasja kasutamist viisil, mis on vastuolus reaalservituudiga.
Kuni reaalservituut kehtib, ei saa Te midagi lammutada ega kasutamist keelata. Kui tegemist on tuleohuga, tuleks pöörduda tuleohutuse üle järelevalve teostaja poole, et saada olukorrale hinnang ja vajadusel kasutamise keeld.
Kas kasutusõigus laieneb ka korstnale või on ainult katusealusel on kasutusõiguse kokkulepet nägemata võimatu hinnata. Soovitan pöörduda individuaalsele nõustamisele ja esitada juristile hinnangu saamiseks vastav kokkulepe.

Parimate soovidega

Tiina Mölder
jurist

Vasta