FIE asutamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

FIE asutamine

13 Dets 2019, 20:27

Tere!
Olen juba pikemalt mõelnud ennast FIEna registreerida, kuid sellega seoses tekkisid mõned küsimused, millele ma vastuseid pole saanud.
Kas FIE saab registreerida üürikorterisse (mis on ühtlasi minu eluase)? Kas selleks on vaja korteriomaniku luba? Kas see võib korteriomanikule või -ühistule tekitada mingeid probleeme (lugesin foorumist, et siis muutub eluruum justkui äriruumiks)?
Kas FIE aadressina registreerimine tekitab kinnisvarale mingeid piiranguid?
Kas FIE aadress peaks olema sama nagu sissekirjutuse aadress?
Saan aru, et FIEl võib olla ainult üks tegevusala. Kui minu põhitegevusalaks on tõlkimine, aga tahaksin hiljem müüa ka hobikorras valmistatud disaini- ja käsitööesemeid, kas seda ei tohiks siis teha?

Re: FIE asutamine

23 Dets 2019, 00:41

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Füüsilisest isikust ettevõtja ehk FIE on füüsiline isik, kes tegeleb ettevõtlusega. FIE ja temale kuuluv ettevõte kui majandusüksus, läbi mille ta tegutseb, ei ole juriidiline isik. FIE äriregistrisse kandmiseks tuleb esitada avaldus (digitaalallkirjastatud või notariaalselt kinnitatud) äriregistrile, mis peab sisaldama muuhulgas ka postiaadressi. Kuna FIE on füüsiline isik kes tegutseb ettevõtlusega on täiesti aktsepteeritav, et postiaadressiks on elukoha aadress. Eluruumist seeläbi äriruum ei saa ja mingeid piiranguid eluruumile ei kaasne.
Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 661 järgi on ettevõte majandusüksus, mille kaudu isik tegutseb, ja see tegutsev isik võib olla kas füüsiline isik ehk inimene, või mõni juriidiline moodustis. FIEsid ei registreerita äriregistris mitte kui ettevõtjaid endid, vaid registreeritakse ainult nende ettevõte. Kui teil on mitu ettevõtet, siis kantakse teid äriregistrisse mitu korda (näiteks kasutades ärinimesid Juku Juurika Mäeotsa turismitalu, Juku Juurika “Oruveere” vabaõhukohvik jne).

Parimate soovidega
Tiina Mölder
HUGO OÜ jurist

Vasta