Veebilehe ühisprojekt ning autoriõigused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Veebilehe ühisprojekt ning autoriõigused

17 Dets 2019, 20:22

Tegin nüüdseks eksabikaasaga ühise projekti raames veebilehe - minu poolt oli idee, tehniline teostus, veebilehe loomine, turundus, SEO, maksin serveri rendi ja domeeni eest, osutasin küjenduse, artiklite toimetamise, veebigraafika teenuseid jms. Juriidiliselt kuulub veebileht minu ettevõttele. Tulu sellelt lehelt eriti ei ole.

Tema lisas veebilehele postitusi ehk sisu. Seoses lahkuminekuga ühine projekt lõppes ja tegelesin selle veebilehega üksinda edasi.

Ühtegi kirjalikku lepingut eksabikaasaga muidugi pole. Olemas on meilivahetus ning FB messengeri vestlused kus ta palub mul näiteks lisatud postitusi toimetada, mis peaks tõestama seda, et ta oli nõus oma postituste avaldamisega. Samuti, et loobus sellest lehest ja koostööst ja nüüd ta äkki nõuab, et kustutaksin kogu tema poolt lisatud sisu. Seejärel üritas oma sisu mulle müüa ja raha välja pressida. On olemas kõnede lindistused, kus ta soovib minuga koostööd jätkata ning teenida võimalikku tulu. Ja meilivahetus, kus ta loobub kogu sellest oma "osalusest" ning ähvardab mind autorikaitseseadusega, kui ma tema tekste sealt ei eemalda.

Millised on minu õigused? Kas pean tema postitused kustutama? Kogu veebileht muutuks ju ilma sisuta mõttetuks. Mida teha?

Re: Veebilehe ühisprojekt ning autoriõigused

27 Dets 2019, 15:31

Tere

Autoriõigus teosele tekib teose loomisega. Autoriõiguse tekkimiseks ning teostamiseks ei nõuta teose registreerimist, deponeerimist või muude formaalsuste täitmist.
Isiklike ja varaliste õiguste sisuks on autorile seadusega antud käitumisvõimalused – teha midagi ise, lubada seda teha teistel isikutel või keelata mingid toimingud teosega. Üldreeglina tekivad nii isiklikud (moraalsed) kui ka varalised õigused teose vahetul loojal – autoril, kuid mõned varalised õigused võivad seadusega üle minna teisele isikule (näiteks tööandjale). Kui otseste tööülesannete käigus luuakse teos, siis lähevad varalised õigused üle tööandjale. Ilmselt on see nii ka Teie kirjeldatud olukorras. Tööandja ja töötaja vahelise lepinguga võib aga ette näha, et varalised õigused ei lähe üle tööandjale.
Konkreetseid asjaolusid arvestavaks õigusnõustamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta