SISSEMAKSETA ASUTATUD OÜ

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

SISSEMAKSETA ASUTATUD OÜ

03 Jaan 2020, 19:26

Tere!

Asutatud OÜ ilma sissemakseta.
Põhikirjas järgev punkt: "2.2 Osaühingu sissemakseta asutamise korral tasub osanik osa eest täielikult 3 aasta jooksul, kuid kõige hiljem äriseadustiku § 140¹ lõikes 2 või 3 nimetatud nõude esitamisel."

Varsti 3 aastat täis saamas asutamisest, kas see tähendab, et omanikul tuleb omakapitali sissemakse kindlasti ära teha tähtaja kukkumisel?
Või on võimalik seda ka edasi lükata ning omakapitali sissemakse teha millagi hiljem?
Kui 3 aasta möödudes sissemakse tasutud ei ole, kas see tekitab võimalikke probleeme omanikule?

Re: SISSEMAKSETA ASUTATUD OÜ

08 Jaan 2020, 17:06

Tere

Äriseadustiku § 1401 lõikest 1 tulenevalt võib asutamislepinguga ette näha, et asutajad ei pea osaühingu asutamisel osa eest tasuma, kui osaühingu kavandatud osakapital ei ole suurem kui 25 000 eurot. Sama paragrahvi lõige 2 sätestab, et kuni osanik ei ole lõikes 1 nimetatud kokkuleppe korral sissemakset täielikult tasunud, vastutab ta osaühingu ees osaühingu kohustuste eest tasumata sissemakse ulatuses, kui osaühingu kohustust ei ole võimalik täita osaühingu vara arvel. See tähendab, et ajaliselt ei ole sätestatud, millal asutaja peab sissemakse tegema. Senikaua kuni sissemakse on tegemata, vastutab asutaja füüsilise isikuna osaühingu kohustuste eest tasumata sissemakse ulatuses. Sellisel viisil asutatud osaühingu varaks on nõue osaniku vastu, kes peab asutamisel kokku lepitud suuruses sissemakse tulevikus tasuma. St tegu on nõuetepõhiselt asutatud osaühinguga. Osanik peab oma sissemakse tasuma hiljemalt osaühingu pankrotimenetluses. Kuni sissemaksete täieliku tasumiseni kõigi osanike poolt ei või osaühing suurendada ega vähendada osakapitali, samuti ei või osaühing teha osanikele ühtegi väljamakset. Väljamakse tegemise keeld ei hõlma osanikule makstavat töötasu ega muid tasusid.
Tähtaja saabumisega on muutunud sissenõutavaks äriühingu nõue osaniku vastu. Soovitan olukroda arutada oma ettevõtte raamatupidajaga.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta