Solidaarkohustus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Solidaarkohustus

29 Jaan 2020, 20:36

Tere. Olen sellest kohustusest palju kuulnud. Leidsin sellise kommentaari .


Kommenteerib vandeadvokaat Katrin Orav

Kui mees ja naine (elukaaslased) on ostnud kaasomandisse kinnistu
ja võtnud selleks pangalt ühiselt laenu, on nende puhul tegemist
solidaarvõlgnikega. See tähendab, et panga ees vastutavad nad
laenu tagasimaksmise eest võrdselt. Kui poolte elukorraldus on
olnud selline, et ainult mees on tasunud pangale laenumakseid,
tekib tal õigus nõuda pool tasutud laenumaksetest tagasi naiselt.
Laenu tuleb tagasi maksta sõltumata sellest, kas naine on maksnud
elamisega seotud muid kulusid. Välja avatud juhul, kui pooltel oli
eelnev teistsugune kirjalik kokkulepe. Tavapäraselt kui kinnistu
sellises olukorras müüakse kolmandatele isikutele, tasutakse esmalt
tagasi laenujääk ja seejärel jagatakse allesjäänud raha kaasomanike
vahel võrdsetes osades. Kui antud juhul on mees tasunud
laenumakseid ainuisikuliselt, tekib tal õigus nõuda poole tasutud
laenumaksete osas naiselt hüvitist. Kinnistu müümise korral
tähendab see seda, et peale laenujäägi tagastamist saab naine alles
jäänud rahast pool miinus laenumaksed, mida ta selle aja jooksul
maksnud ei ole, kui mees otsustab neid tagasi nõuda.

Kuidas mõista sulgudes olevat sõna elukaaslased ? Kas solidaarkohustus kehtib vabaabielus olevatele paaridele või ka ametlikult abielus olevatele
paaridele ? Minu enda probleem oleks selline. Olime abielus ja võtsime laenu aastal 2006 a. Abikaasast sai minu käendaja. Kuid laenumaksed olen
tasunud ainult mina ainuisikuliselt ja ka kõik muud kommunaalmaksed. Praeguseks oleme lahutatud. Küsimus selline. Kas mul on õigus temalt
tagasinõuda ka pool sellest summast mida olen tasunud kui olime veel abielus ?

Re: Solidaarkohustus

31 Jaan 2020, 10:22

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Kui isikud on abielus kohaldub nende suhtes perekonnaseadus ja soetatud varale nende valitud vararežiim. Kui vararežiimi valitud ei ole, on tegemist varaühisusega ja kõik abielu jooksul omandatud vara, saadud sissetulekud (näiteks töötasu, ent mitte kingitused ja pärand) ja ka perekonna vajadusteks võetud kohustused on ühised vaatamata sellele kelle nimele need on vormistatud. Kuidas ühisvara täpselt moodustub, on reguleeritud perekonnaseaduses (https://www.riigiteataja.ee/akt/13330603?leiaKehtiv).
Teie kirjelduse kohaselt saab järeldada, et ehkki abielu on lõppenud on ühisvara jäänud jagamata. Seega saab soovitada alustada abikaasade ühisvara jagamisega ning lähtuda tuleb seejuures perekonnaseaduses sätestatust. Kui vajate abi ühisvara koosseisu määramisel ja sellest tulenevalt vara jagamise ettepaneku väljatöötamisel ning vastava nõude koostamisel, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel www.juristaitab.ee


Parimate soovidega
Tiina Mölder
HUGO OÜ jurist

Vasta