Kinnisvara müük - tulumaksu vaba või mitte?

Foorumi reeglid
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 2
Liitunud: 20 Juul 2017, 08:41

Kinnisvara müük - tulumaksu vaba või mitte?

10 Mär 2020, 15:01

Tere.

Küsimus nimelt seisneb selles, kas kinnisvara (talukoht Lõuna-Eestis) müük võib jääda tulumaksuvaba arvestusse, kui ta on meil saadud pärandvarana ning oleme seal sees elanud 3 aastat. Kolisime sealt ära pea 10 aastat tagasi, mehe isa ja onu jäid sinna elama (kuni surmani - ning nüüd on mõlemad manalateed läinud) - renti nad meile ei maksnud, pigem tasusime ise elektri ja prügi arveid. Arveid tasume siiani, kuid reaalselt ei ela seal enam kedagi, on ainult mehe sissekirjutus ja suviti käime seal muru niitmas.

Ette tänades,
Maiu

Postitusi: 1529
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Kinnisvara müük - tulumaksu vaba või mitte?

17 Mär 2020, 20:41

Tere

Tulu suvila või aiamaja võõrandamisest on tulumaksuvaba, kui täidetud on mõlemad järgmised tingimused:
suvila või aiamaja on vallasasjana või kinnisasja olulise osana olnud maksumaksja omandis üle kahe aasta ning
kinnistu suurus ei ületa 0,25 hektarit.
Kui kinnistu suurus on üle 0,25 hektri võib siiski olla tegemist maksuvaba tuluga, kuna olete märkinud, et kinnisasi on omandatud pärimise teel, kui tegemist on omandireformi käigus tagastatud maaga. TuMS § 15 lg 4 p 5 sõnastuse kohaselt ei maksustata tulumaksuga tulu omandireformi käigus tagastatud maa võõrandamisest. Maksuhalduri hinnangul toetab TuMS § 15 lg 4 sõnastus pärija suhtes maksuvabastuse rakendumist ja seda põhjusel, et viidatud sätte p 5 ei sea maksuvabastuse saamist sõltuvusse konkreetsest isikust, vaid lähtub üksnes maa omandamise viisist. Seega võib asuda seisukohale, et maksuvabastus rakendub omandireformi käigus tagastatud hoonestamata maa esmavõõrandamisel. Kuna Riigikohtu suuniste kohaselt ei kujuta pärimine endast võõrandamistehingut, vaid tegemist on seadusest tuleneva õiglusjärglusega, laienebki maksuvabastus isikule, kes omandireformi käigus tagastatud maa esmakordselt võõrandab ning tegemist ei ole maksuhalduri hinnangul pärandaja isikuga lahutamatult seotud varalise õigusega. Rohkem vara võõrandamise maksustamisest saab lugeda https://www.emta.ee/et/tulu-deklareerim ... l#nelikuus

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta