Lahkhelid teise järgu pärijatega.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lahkhelid teise järgu pärijatega.

24 Mär 2020, 13:38

Pärisin kinnisvara oma isalt ja kaaspärijateks said minu vara lahkunud venna tütred. Selles majas hooldasin mina oma isa ja ka siis elavat ema, Kes lahkus viimasena aasta tagasi. Peale ema surma hakkasivad minu vennatütred selle maja eest nõudma 8000 eurot. Minul sellist raha neile maksta ei ole, siis lubasid nemad anda mind kohtusse, et panna maja sundmüüki. Mina olen seda maja ehitanud ja renoveerinud oma rahadega, et see pärand kokku ei kukuks. Vennatütred ei ole peale nende isa surma huvi tundnud selle maja ega ka sellel ajal majas elavast nende jaoks vanaemast ja vanaisast. Kuna mina elan selles majas ja kasvatan 3 alaealist last, kas neil on siis õigus mind koos lastega välja tõsta ja maja müüa? Põhimõtteliselt kohustusi vanavanemate ees ei ole nad täitnud ega siin käinud ka siis kui kutsusime neid voodihaiget vanaema vaatama ega tulnud ka haiglasse. Ja nii oli ka vanaisa puhul.

Re: Lahkhelid teise järgu pärijatega.

31 Mär 2020, 16:32

Tere

Teie küsimusest võib järeldada, et olete pärandi vastu võtnud ja väljastatud on pärimistunnistus, mille kohaselt olete kaaspärijad. Sel juhul on moodustatud pärimisühisus ja pärand kuulub Teile ühiselt vastavalt pärimistunnistusele märgitud mõttelistele osadele. Iga kaaspärija võib igal hetkel nõuda pärimisühisuse lõpetamist ja pärandi jagamist. Pärandi jagamisele kohaldatakse kaasomandi jagamise sätteid. Seega võib, sõltuvalt pärandvara väärtusest, olla kaaspärijatel õigus Teile nõudeid esitada. Kuna aga kirjutate, et olete pärandi säilimiseks teinud kulutusi ainuisikuliselt, saab ka tehtud kulutusi pärandit jagades arvesse võtta. Samuti tuleb arvesse võtta pärandaja matusekulusid. Seega võib kaaspärijatele omandiõiguse kaotamise eest makstav kompensatsioon olla oluliselt väiksem. Kõigi asjaolude väljaselgitamiseks ja sellest lähtuva nõustamise saamiseks soovitan registreeruda individuaalsele õigusnõustamisele veebilehe www.juristaitab.ee vahendusel

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta