kas tulumaks müüdud pärandile

Foorumi reeglid
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 2
Liitunud: 10 Apr 2019, 11:00

kas tulumaks müüdud pärandile

02 Apr 2020, 16:00

Tere!

Palun, kas tulumaks kehtib 2008. aastal pärandina saadud ja 2019 müüdud kinnisvarale?
Kinnisvara kasutas peale meie isa surma täna 95- aastane ema. Elasime seal ja hooldasime ema nende aastate jooksul, aga ei kandnud seda rahvastikuregistrisse.
Aitäh vastuse eest!

Postitusi: 1529
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: kas tulumaks müüdud pärandile

06 Apr 2020, 11:48

Tere

Tulumaksuga ei maksustata vara võõrandamisest saadud kasu, kui isik võõrandas kuni võõrandamiseni elukohana kasutatava:
• kinnisasja, mille oluliseks osaks või korteriomandi või korteriomandi hoonestusõiguse esemeks on eluruum, või
• ehitise või korteri kui vallasasja, või
• elamu- või hooneühistu liikmena elamu- või hooneühistule kuuluvas elamus asuva korteri
Siinkohal on oluline mõiste „elukoht”. Tsiviilseadustiku üldosa seaduse (TsÜS) § 14 lg 1 kohaselt on isiku elukoht koht, kus isik alaliselt või peamiselt elab. Maksumaksja elukohta iseloomustab esmalt selle seotus tema isiklike ja majanduslike huvidega. Seega on elukoha kindlakstegemine iga maksuvabastuse juhtumi puhul fakti tõestamise küsimus. Oluline ei ole seejuures rahvastikuregistri kanne vaid kus tegelikult elati. Ka Riigikohtu suuniste kohaselt on maksuvabastuse rakendamisel määrav isiku tegelik elukoht. Tegelikku elukohta saab tõendada arvete maksmisega, lepingute sõlmimisega konkreetsele aadressile teenuse osutamiseks. Ka asjaoluga, missuguse aadressi olete esitanud oma tegeliku elukohana varasemalt. Samuti võib olla asjakohane naabrite vastavatele seletustele tuginemine.
Lisaks elukoha maksuvabastusele on maksuvabastuse aluseks ka pärimise teel saadud ostueesõigusega erastatud vara või õigusvastaselt võõrandatud vara esmamüük. Rohkem vara võõrandamise maksustamisest saab lugeda https://www.emta.ee/et/tulu-deklareerim ... el#neliuks

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta