Külmrelv

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Külmrelv

27 Apr 2020, 20:29

Tere

Minul tekkis küsimus meie relvaseaduse kohta. Mina ei saa aru kuidas kindlaks määrata, kas nuga on külmrelv või ei ole.
Seaduses on kirjas, et külmrelvaliigid on: löögirelv, torkerelv, torke-lõikerelv, torke-raierelv. Nii et sellised asjad nagu pistoda,
torketääk, stilett, jahinuga ja -puss, allveenuga, tääknuga on külmrelvad. Muidu kuskil pole kirjas, mis täpselt on jahinuga, pistoda
jne ning kuidas nad erinevad kööginoadest ja teistest tsiviilkäibeks mõeldud noadest. Tahaks teada kas on olemas mingid parameetrid
mis näitavad näiteks, on see jahinuga või töönuga. Ainuke asi mida ma leidsin oli 8,5 cm-ne limiit vedru- või raskusjõul väljaviskuva ja seejärel jäigalt kinnituva teraga noade jaoks.

Re: Külmrelv

30 Apr 2020, 13:09

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Külmrelvad on võrreldes muude relvaliikidega erilises olukorras, kuna nende ehitus ja väliskuju sarnaneb sageli majapidamis- ja olmevahenditele. Eriti suur sarnasus on terariistade osas ja seadus teebki möönduse, et teatud terariistadele RelvS ei kohaldata (terariistale, mis on valmistatud kasutamiseks koduses majapidamises või olmes ja millel puuduvad käesoleva seaduse § 20 lõike 2 punktis 2 nimetatud eritunnused)
Käesoleval ajal ei ole külmrelva ja majapidamises kasutatava lõikeriista eristamiseks kriteeriume kehtestatud ning esemete kuuluvust külmrelvade hulka tehakse üldjuhul kindlaks ekspertiisiga.

Parimate soovidega
Tiina Mölder
jurist

Re: Külmrelv

21 Jaan 2021, 12:27

Tere.

Upitan vana teemat. Nimelt kerkis küsimus seoses relvaseaduse §20 lõige (2) punkti 3) kohta, et milline täpselt ikkagi on raskusjõul väljaviskuva teraga nuga?
Kunagine langevarjurite gravity knife oli selline, kus tuli vajutada nuppu, mis vabastaks tera riivist ja võimaldaks sellel maa raskusjõu mõjul käepidemest välja kukkuda. Sageli räägitakse raskusjõu mõjul avanemisest seoses libliknugadega. Samas on paljud tänapäevased taskunoad ühe käega avatavad ja paljudel neist on tera jäigalt kinnituv. Avamiseks kasutatakse kas teras olevat ava nagu näiteks Spyderco Tenacious, tera küljes olevat nuppu nagu näiteks Ka Bar Dozier, või käepideme seljalt väljaulatuvat flipperit nagu näiteks Civivi Praxis. Mõni aeg tagasi oli sellega seoses teema New York'is, kus raskusjõul avanevateks loeti kõik noad, mida politseinik suutis randmelöögiga avada. Et mõned neist olid selles keskmisest kodanikust osavamad, sattusid paljud korralikud kodanikud kohtu alla, kuni seadus ära muudeti.

Milline on Eesti seaduse mõistes raskusjõul väljaviskuva teraga nuga? Kas on selle kohta kuskil täpsemat kirjeldust? Kas on sellise kohta kohtuekspertiisi arvamust, mis kirjeldaks, mille põhjal otsustatakse, kas tegemist on küsituga või mitte.

Re: Külmrelv

27 Jaan 2021, 19:35

Tere

Relvaseaduse § 20 lg 2 p 3 kogumahus kõlab: Tsiviilkäibes keelatud külmrelv on vedru- või raskusjõul väljaviskuva ja seejärel jäigalt kinnituva teraga nuga, mille tera pikkus on üle 8,5 cm või mille tera on kahelt poolt teritatud. Seega ei ole oluline vaid tera avanemise ja kinnitumise viis vaid ka selle pikkus ja teritamise viis. Kui on tegemist ühelt poolt teritatud lühema kui 8,5 cm pikkuse, ent vedru- või raskusjõul väljaviskuva teraga noaga ei ole siiski tegemist tsiviilkäibes keelatud külmrelvaga.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta