Mitu küsimust seoses elatisvõlaga ja võlgade pärimisega

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Mitu küsimust seoses elatisvõlaga ja võlgade pärimisega

06 Mai 2020, 07:03

Küsimus selline, et laste isa on elatisvõlglane, lisaks on tal terve hulk muid võlgu. Lastega tegelemisest ta ei huvitu. Kuna tema poolt mingi kindlus igakuiselt puudub, siis mida peaksin tegema:
1. Küsima elatisabi?
2. Nõdma lastele elatist perekonnaseaduse § 106 alusel, mille järgi läheb elatise maksmise kohustus üle elatisevõlgniku sugulastele.
Laste isale on määratud elatis kohtuotsusega.
3. Tegema politseisse avalduse, et algatada elatise maksmisest kõrvalehoidmise pärast kriminaalasi (sõbra firmas töötades näidatakse miinimumpalka ja pmt kõrvalehoidmise tunnused on olemas). Kuna laste jaoks teda nagunii ei ole, elatist ta ka ei maksa, siis võib ju natuke istuda ja oma elu üle järele mõelda...?
Kaalun elatisabi küsimist lastele, kuid kui elatisabi maksmine ei vabasta elatisvõlglast tema kohustusest, st tal tekkib võlgnevus riigi ees. Kui nüüd peaks selle vanemaga midagi juhtuma näiteks 15 aasta pärast ja terve see aeg on riik tema eest elatist maksnud, kas siis sel juhul pärivad tema lapsed ka tema võlad sh ka selle võla mis on tal riigi ees? Riik teadupärast nõuab kõik tagasi...
Kui võlad on antud kohtutäiturile sh ka elatisvõlg, kas sel juhul pärivad lapsed selle võla, mis teine vanem neile võlgneb?
Kas lastel on võimalik pärandist sel juhul loobuda?
Mis saab laste elatisvõlast laste täisealiseks saades? Praegu on seis selline, et iga sent, mis teine vanem maksmata jätab, võtab ta minu taskust ja seega on ta justkui mulle võlgu. Milline võimalus on mul oma raha tagasi saada?

Re: Mitu küsimust seoses elatisvõlaga ja võlgade pärimisega

12 Mai 2020, 12:56

Tere

Milline tegutsemisviis oleks Teie olukorras parim, sõltub tegelikest faktilistest asjaoludest ja seda on foorumikeskkonnas keeruline öelda. Soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel www.juristaitab.ee
Mis puutub tekkinud võlgnevusse, siis elatisvõlgnevus ei aegu enne 10 aasta möödumist laste täisealiseks saamisest. Kui tekib olukord, kus pärand avaneb, pärivad pärijad nii vara, õigused kui ka kohustused, sealhulgas kõik võlgnevused. Siiski on võimalik pärandit mitte vastu võtta, see tähendab esitada notarile seadusega ettenähtud aja jooksul avaldus sellest loobumiseks. Loobuda saab aga vaid kogu pärandist. Loobumine viisil, et võlgnevustest loobutakse, vara aga võetakse vastu, ei ole võimalik.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta