Vara jagamine lahutuse korral!

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vara jagamine lahutuse korral!

01 Juun 2020, 10:25

Tere! Abielu on sõlmitud varaühisuse ehk ühisvara lepinguga. Kuidas jagatakse järgmist, kirjeldatud vara lahutuse korral? Nimelt ostsin ma enne abielu maatüki, mille ma sõlmisin siis veel elukaaslasega pooleks, kaasomandisse. Siis ma ehitasin sinna, enne abielu, hoonestusõiguse alusel maja, kus ma ka praegu elan! Kas lahutuse korral jääb maja mulle, kuna see on ehitatud enne abielu ja hoonestusõigus on mul kehtiv? Ning kas maatükk jääb siis endiselt kaasomandisse, nagu oli see ka enne abielu? Lugupidamisega.

Re: Vara jagamine lahutuse korral!

04 Juun 2020, 09:51

Tere

Teie küsimuses on põimud kaks teineteisest sõltumatut suhet. Abikaasade varasuhe ja kaasomanike ühine omand. Kaasomand kehtib edasi vaatamata muudatustele kaasomanike suhetes või perekonnaseisus. Seevastu abielu ajal soetatud vara ja ka saadud sissetulekud kuuluvad abikaasade ühisvara hulka.
Seega, maatüki suhtes olete kaasomanikud kuni üks Teist nõuab kaasomandi lõpetamist. Hoonestusõiguse alusel võib isik, kes ei ole maatüki omanik, püstitada ja omada maatükil ehitist kokkulepitud tasu eest ja kindla tähtaja jooksul. Hoonestusõiguse seadmisel annab maatüki omanik maa kasutamisõiguse teisele isikule ehk sellele, kes maatükile mingi hoone ehitab. Samas ei ole hoonestusõigus puhtalt maa kasutamise õigus nagu näiteks rent, sest hoonestusõiguse eesmärgiks on ikkagi ehitise püstitamine. Nagu öeldud, seatakse hoonestusõigus kindlaks tähtajaks, kusjuures maksimum tähtaja pikkus võib olla 99 aastat. Kui hoonestusõiguse seadmisel on jäetud tähtaeg märkimata, loetakse tähtaja pikkuseks ikkagi 99 aastat. Tähtaja möödumisel võivad maaomanik ja hoonestaja kokkuleppel hoonestusõiguse tähtaega pikendada, kuid mitte rohkem kui 99 aastaks.
Kui hoonestusõigus on seatud vaid Teile ja enne abiellumist püstitatud hoone kuulub vaid Teile, on tegemist Teie lahusvaraga. Hoonestusõiguse lõppemisel võib, kuid ei pea kaasomanik hoonestusõigust pikendama ja püstitatud hoonest võib saada kaasomandi osa. Sel juhul tuleb aga maaomanikul maksta hoonete omanikule hüvitist maale jäävate hoonete eest.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Vara jagamine lahutuse korral!

05 Juun 2020, 08:59

Tere! Aga kui see enne abielu seatud hoonestusõigus lõppeb abielu ajal ja ma soovin seda nüüd pikendada, kas siis tekib juba abikaasaga ka hoonete suhtes (ehitatud enne abielu) ühisvara või kaasomand? Lugupidamisega.

Re: Vara jagamine lahutuse korral!

11 Juun 2020, 13:25

Tere

Ühisomandit ei saa tekkida, kuna hooned on jätkuvalt soetatud enne abielu. Püstitatud hoonest saab kaasomandi osa vaid juhul kui hoonestusõigus lõpeb ja seda ei pikendata.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta