Vana võla maksmine aga ei saa inkassoga kokkuleppele

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vana võla maksmine aga ei saa inkassoga kokkuleppele

08 Apr 2019, 17:57

Hetkel ei saa inkasso firmaga kuidagi kokkuleppele võla tasumise summas.
Sai 2008a. laenu võetud SMSrahast 3000 krooni (191.73€)
Maksehäire registrisse on nad märkinud 2009a. summas 2976.88. Summa on nii utoopiline, levitab valet infot minu kohta.
Olen ka rääkinud erainkassoga, nemad tahavad saada 400€ siis kustutavad võla.
Kas neil on õigust seda summat nõuda?
Vale summa pandud maksehäiretesse, mis õigused mul siin on ?

Re: Vana võla maksmine aga ei saa inkassoga kokkuleppele

12 Apr 2019, 18:38

Tere,

Inkassofirmade nõuded võivad koosneda põhisummast, intressidest ja viivistest. Seejuures on nii intress kui viivis eelnevalt lepingus kokku lepitud. Kui viivist kokku lepitud ei ole, saab arvestada vaid seadusest tulenevat viivist ja intressi.
Võlaõigusseadus § 113. Viivis
(1) Rahalise kohustuse täitmisega viivitamise korral võib võlausaldaja nõuda võlgnikult viivitusintressi (viivis), arvates kohustuse sissenõutavaks muutumisest kuni kohase täitmiseni. Viivise määraks loetakse käesoleva seaduse §-s 94 sätestatud intressimäär, millele lisandub kaheksa protsenti aastas. Kui lepinguga on ette nähtud kõrgem intressimäär kui seadusjärgne viivisemäär, loetakse viivise määraks lepinguga ettenähtud intressimäär.
[ <https://www.riigiteataja.ee/akt/105042013001> RT I, 05.04.2013, 1 - jõust. 15.04.2013]
Teil kui võlgnikul on õigus küsida nõude aluseks olevaid dokumente, sealhlgas ka inrtessi- ja viivisarvestust. Samuti võib olla siin tegemist aegunud nõudega, kui esine aegumise peatumise või katkemise aluseid. Kui summa siiski ebamõistlikult suur on ja inkassofirmaga mõistlikule kokkuleppele ei jõuta, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes aadressil www.juristaitab.ee.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta