Dokumendi eest raha nõudmine.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Dokumendi eest raha nõudmine.

16 Jaan 2012, 22:35

Tere!
Olen Eesti arst, kes on momendil nagu "tühjaks pigistatud sidrun".
Hakkan juba oma jutuga aastast 2010 suvi peale. Nimelt olen arst ja soovin minna tööle Soome. Kuna endal sellised kogemused puudusid, siis mõtlesin et lähen tööle läbi vahendusfirma. Käisingi firma töötajaga kohtumas 2010a suvel.Ta siis uuris mu soove, soome keele oskust, jne. Kuna mul oli spetsialiseerumine eriarstiks ehk residentuur veel pooleli, siis kokkulepe oli selline, et soovin tööd alates septembrist 2011(ehk kui residentuur läbi). Sinnani oli siis aega sellest momendist umbes 1aasta ja 3 kuud. Vahepeal õppisin seal soome keelt.
Kevadtalvel 2011 võttis minuga ühendust teine sama firma töötaja, kes siis teatas et hakkab minu asjadega tegelema. Saime kokku, vestlesime, rääkisin oma soovidest, tingimustest, jne. Suvel 2011 ta aeg-ajalt helistas mulle ja informeeris, et KÕIK on minu asjaajamistega korras, paar Soome haiglat on minust huvitatud ja kõik sujub. Selliseid positiivseid kõnesid oli korduvalt. Loomulikult olin ma ülimalt rahul ja ei muretsenud tuleviku pärast(mis oli vale otsus, kui tänast mõelda) ning süvenesin oma õpingute lõpetamisele ja eksamile. Kuna mulle korduvalt kinnitati, et kui residentuuri eksam tehtud ja vajalikud dokumendid korda aetud siis kohe saan tööle, seetõttu loobusin ka kõigist Eestis pakutavatest töökohtadest. Augusti lõpus 2011 tegin edukalt oma eriarsti eksami ja sain diplomi. Hakkasime ajama dokumente vastavalt kokkuleppele. Kokkulepe(kahjuks suusõnaline) oli selline, et mina maksan eesti-poolsed kulud(Terviseametist dokumendi välja võtmine) ja firma Soome-poolsed kulud(tööloa saamine ehk registreerimine Valviras). Kõik see venis tohutult aga siiski said dokumendid valmis. Samas pidevalt pinnides(firma töötaja polnud eriti aldis konkreetseid vastuseid andma) selgus, et polegi neid Soome haiglaid, kes eelneva jutu põhjal olid olnud ja mind tööle soovinud. Alati oli jutt, et ootame veel natuke ja uurime. Kuna mina Eestis tööle ei läinud(pakuti ju kohest tööd Soomes), siis detsembris olin ma juba nendest juttudest hullumas ja nõudsin konkreetset kuupäeva, et kaua ma ootan nende poolset tööpakkumist. Lõpuks jõudsime kokkuleppele(jälle suuliselt), et see on 10.01.2012. Sel kuupäeval isegi firma esindaja minuga ühenust ei võtnud vaid helistasin mina. Hiljem vastas ta, et mis ma helistan kui midagi öelda ei ole. Ühesõnaga 10.01.2012 neil mulle tööd pakkuda ei olnud. 4,5 kuud ootamist ja ma ei olnud jõudnud kuhugi:(
Mure on nüüd järgmine, et nad soovivad minult minu Soome tööloa eest raha. Mingeid kirjalikke lepinguid meil tehtud ei ole.
Ma olen moraalselt, psüühiliselt ja ka majanduslikult(pole ju ligi 5 kuud selle tõttu tööl käinud) muserdatud. Kas neil on õigus nõuda minult selle tegelikult MINU paberi eest tasu, kuigi tegelikult mitte mina ei taganenud kokkuleppest vaid nemad ei saanud oma tööga hakkama?
Teie vastust ootama jäädes.
Üks murelik tohter:(

Re: Dokumendi eest raha nõudmine.

18 Jaan 2012, 17:45

Te pöördusite firma poole teatud teenuse saamiseks ja antud firma töötajad võivad Teilt nõuda tasu tehtud töö eest. Teie jaoks on antud olukorras probleemiks asjaolu, et Te kohe alguses ei täpsustanud, kas Teie poolt palutud teenus on tasuline. Te olete ise asjast õigesti aru saanud, et kohe esmalt oleks õige olnud sõlmida kirjalik leping. Leping võib muidugi olla ka suuline, aga suulise lepingu sätetele on raske tugineda, kui teine pool ei taha lepingut täita või täitab seda halvasti. Taolised töö- või tööjõu vahenduse firmade teenused on enamasti tasulised. Teil on ka praegu võimalus sõlmida firmaga leping, milles on poolte kohustused selgelt sätestatud. Antud juhul aga peaksite tasu maksma alles siis, kui Teil on töökoht kindlalt teada ning ka tööluba olemas. Üheks võimaluseks oleks muidugi ka omal käel ilma vahendajateta Soomes tööd otsida, kasutades juba Soomes töötavate arstide abi.


Vastas Kaja Kiilo

Re: Dokumendi eest raha nõudmine.

18 Jaan 2012, 22:26

Aitäh vastuse eest.
Täpsustan veel.
Nagu mul eelmises kirjas ka oli mainitud, siis meil oli 10.01.12 lõpptähtajaks, et kui nad selleks ajaks mulle töökohta ei leia siis meie koostöö katkeb(ühine kokkulepe).
Firma esindaja kinnitas 11.01.12(paludes 10.01.12 veel ühe päeva mul oodata), et läbi antud firma neil mulle midagi pakkuda ei ole. Seega töökohta ma nende kaudu ei saanud. Tööluba on aga neil olemas.
Päris hästi antud kontektsis ei saa teie lausest - Antud juhul aga peaksite tasu maksma alles siis, kui Teil on töökoht kindlalt teada ning ka tööluba olemas - aru. Töökohta ma nende kaudu ei saanud aga loa nad tegid.
Ette tänades.

Re: Dokumendi eest raha nõudmine

20 Jaan 2012, 17:44

Tasu maksmisel peaksite lähtuma Teie ja firma vahelisest kokkuleppest, isegi, kui kokkulepe oli suuline. Kui Te leppisite kokku, et tööloa hankimise eest peate tasuma, siis pidi olema ka kokkulepe, kui palju Te peate tasuma. Kui aga mingit kokkulepet tasu osas ei olnud, siis võite tööloa eest tasumisest ka keelduda. Muidugi sellisel juhul ilmselt firma Teile tööluba üle ei anna. Varasemas vastuses püüdsin Teile selgitada, et Te palusite firmalt teenust ning Teie poolt tsiteeritud lauset tuleb mõista selliselt, et Teil ei ole tasumise kohustust enne, kui Te olete soovitud teenuse saanud. Tööloa olemasolul on Teil ju edasiselt võimalik ise ilma vahendajateta püüda leida töökoht Soomes.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta