Hüpoteegi suurus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Hüpoteegi suurus

16 Veebr 2012, 21:56

Tere,
kas hüpoteegi suurus võrreldes laenusummaga saab olla ebamõistlikult suur. Näiteks laen 100000.-, hüpoteek 315000.-, kusjuures laenuandja suuline kokkulepe laenuvõtjaga oli, et kui seame suurema hüpoteegi saate kolme laenumakse korrektse tasumise järel laenu juurde, mida siiski ei saanud. Kas see on petmine? Lepingut nägi laenuvõtja vahetult enne notari juurde minekut, läbi räägiti ainult hüpoteegi suurus, kuigi laenuvõtja palus saata tingimused. Kas sellisel juhul on tegemist tüüptingimustega, laenufirma kodulehel tüüplepingut ka ei ole?

Re: Hüpoteegi suurus

20 Veebr 2012, 21:34

Hüpoteek on kinnisasja pant, mida seatakse sagedasti kinnisasja omaniku poolt võetava laenu tagamiseks. Kinnisasjale seatud hüpoteek annab laenuandjale piisava tagatise juhuks, kui laenu ei suudeta tagasi maksta. Isikul, kelle kasuks on hüpoteek seatud (hüpoteegipidajal), on õigus hüpoteegiga tagatud nõude rahuldamisele panditud kinnisasja arvel. See tähendab, et juhul, kui võlga ei suudeta tasuda, tekib hüpoteegipidajal õigus nõuda kinnisasja müümist kohtutäituri kaudu, ilma et ta peaks eelnevalt kohtusse pöörduma.

Hüpoteegi seadmise leping peab olema notariaalselt tõestatud. Hüpoteegiga võivad olla tagatud ka laenulepingust tulenevad kõrvalnõuded ja sellisel juhul ei olegi Teie laenu tagatiseks sõlmitud hüpoteegi seadmise leping ebamõistlikult suur. Suulised kokkulepped laenamise puhul ei ole tõsiseltvõetavad. Teie poolt kirjeldatud laenufirma tegevus ei ole kliendisõbralik ja korrektne, kuid peale lepingu sõlmimist on praktiliselt võimatu saavutada laenulepingu tingimuste muutmist. Teie poolt on ju laenuleping ning hüpoteegi seadmise leping vabatahtlikult allkirjastatud. Tüüptingimuseks loetakse lepingutingimust, mis on eelnevalt välja töötatud tüüplepingutes kasutamiseks või mida lepingupooled muul põhjusel ei ole eraldi läbi rääkinud ja mida tüüptingimust kasutav lepingupool kasutab teise lepingupoole suhtes, kes ei ole seepärast võimeline mõjutama tingimuse sisu. Teie ja laenufirma vahel toimusid aga läbirääkimised laenu suuruse ja ka hüpoteegi suuruse osas. Sellisel juhul ei saa olla tegemist tüüptingimustega.


Vastas Kaja Kiilo

Re: Hüpoteegi suurus

21 Veebr 2012, 12:47

Tere,

ka laenu suurus ja hüpoteegi suurus olid suuliselt kokku lepitud, lepingut muude tingimustega nägin alles notari ukse taga, laenuandja tuli mõni minut enne notari aega, lugesin küll kiiresti lepingu läbi, kuid süveneda on sellise ajapiiranguga võimatu.
Palusin ka e-kirjas , et saadaksid tingimused, kuid seda ei tehtud. Kas üks osa suulisest kokkuleppest on tõsisesltvõetav ja teine ei ole või saan siiski seda lepingut tüüplepinguna võtta, kuna suulised kokkulepped ei ole tõsiseltvõetavad ning kirjalikult tingimustega enne lepingu allakirjutamist tutvuda ei saanud ?

Re: Hüpoteegi suurus

23 Veebr 2012, 08:51

Teil oli võimalus notari juures keelduda lepingu allkirjastamisest ja paluda aega lepingu tingimustega tutvumiseks. Suuline lubadus anda Teile veel täiendavalt laenu ei ole laenufirmale kindlasti siduv. Antud säte oleks pidanud kajastuma võlaõiguslikus lepingus. Küsimusele vastajal ei ole võimalik lepinguga tutvumata vastata, kas tegemist oli tüüplepinguga või tüüptingimustega. Tavaliselt vormistatakse tüüpleping tüüptingimustega eraldi lepinguna. Tüüptingimustega lepingu osa on tavaliselt lahus muust sõlmitavast lepingust. Antud juhul on alust väita, et Teiega sõlmitud leping ei olnud tüüpleping. Lepingut ei tohiks ilma lepinguga tutvumata allkirjastada. Notari juures enne lepingule alla kirjutamist küsis notar kindlasti Teie käest, kas Te olete lepingust aru saanud, ning ilmselt selgitas ka sõlmitava lepingu sisu. Teil on muidugi võimalus püüda algatada praegu vaidlus lepingu tingimuste muutmiseks.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta