Käendusleping

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Käendusleping

21 Veebr 2012, 14:20

5-6 aastat tagasi võttis sõber BIGBANK-ist laenu, mina olin talle käendajaks. Mingi aja möödudes sõber enam oma kohustusi panga ees ei tasunud ja kohtutäitur pööras rahalise kohustise minu kui käendaja kanda. Kuigi sel ajal, kui minu konto juba arestiti, töötasime mõlemad veel samas kohas ja laenajal oli ametlik sissetulek, mida kohtutäitur ei puutund. Hiljem sõber lahkus töölt ja kogu summa tuli mul endal tagasi maksta, milleks koos intressidega oli umbes 100 000 krooni. Nüüd, kui summa on täies ulatuses minu poolt tasutud, tahaksingi teada, mis on variandid ja kuhu pöörduda selle summa tagasi saamiseks laenajalt endalt, kes praegusel hetkel peaks olema ametlikult tööl Soomes. Tänu sõbra laenu tagasimaksmisele olen ise elanud aastaid miinimumpalga peal, ja on tekkinud endalgi teiste pangaasutustega makseprobleemid, siis kõikvõimalikud riigilõivud ja advokaaditasud on mõeldamatud. Kohtutäitur ja BIGBANK väitsid, et neil on võimalik väljastada kõikvõimalikud paberid-tõendid, et kui palju ja millal olen maksnud sõbra laenu.

Re: Käendusleping

28 Veebr 2012, 21:59

Käenduslepinguga kohustub käendaja kolmanda isiku (põhivõlgnik) võlausaldaja ees vastutama põhivõlgniku kohustuse täitmise eest. Kohustuse rikkumise korral vastutavad põhivõlgnik ja käendaja võlausaldaja ees solidaarselt, kui käenduslepinguga ei ole ette nähtud, et käendaja vastutab üksnes juhul, kui võlausaldaja ei saa nõuet põhivõlgniku vastu rahuldada.

Käendaja vastutab käendatava kohustuse eest täies ulatuses. Ta vastutab ka kohustuse rikkumisest tulenevate tagajärgede, eelkõige viivise ja leppetrahvi maksmise ning kahju hüvitamise eest, samuti lepingust taganemise või lepingu ülesütlemisega seotud kulude hüvitamise eest. Võla põhivõlgnikult sissenõudmisega seotud kulude hüvitamise eest vastutab käendaja, kui talle anti sissenõudmise kavatsusest õigeaegse teatamisega võimalus neid kulusid vältida. Põhivõlgniku kohustuse täitnud käendajale läheb rahuldatud ulatuses üle võlausaldaja nõue põhivõlgniku vastu. Põhivõlgnik võib nõudele esitada nii vastuväiteid, mis tal olid võlausaldaja vastu, kui ka vastuväiteid, mis tulenevad tema ja käendaja vahelisest õigussuhtest.

VÕS § 147 lg 1 kohaselt peate Te oma sõbrale, st laenu võtnud isikule teatama. Kui käendaja on põhivõlgniku kohustuse täielikult või osaliselt täitnud, peab ta sellest põhivõlgnikule teatama. Põhivõlgniku kohustuse täitnud käendajale läheb rahuldatud ulatuses üle võlausaldaja nõue põhivõlgniku vastu. Põhivõlgnik võib nõudele esitada nii vastuväiteid, mis tal olid võlausaldaja vastu, kui ka vastuväiteid, mis tulenevad tema ja käendaja vahelisest õigussuhtest. Teil on vajalik võimalikult kiiresti esitada nõue oma sõbra vastu, kui Te olete teda teavitanud pangalaenu tasumisest tema eest. Ilmselt peate Te pöörduma sõbra vastu kohtusse. Kui Teie nõue on alla 6400 euro, on Teil võimalik esitada nõue maksekäsu kiirmenetluse korras. Maksekäsu kiirmenetluse avaldus peab sisaldama vähemalt järgmisi andmeid:

1) poolte ja nende esindajate andmed;
2) kohtu andmed, kuhu avaldus esitatakse;
3) nõutav rahasumma, kusjuures eraldi tuleb märkida põhinõue ja kõrvalnõuded, viivise arvestamise korral viivise määr ja arvestamise kestus;
4) nõude aluseks olevate asjaolude lühikirjeldus;
5) tõendite lühikirjeldus, mida avaldaja saaks kasutada oma nõude tõendamiseks hagimenetluses;
6) kinnitus, et nõue on sissenõutav ega sõltu vastastikuse kohustuse täitmisest või et vastastikune kohustus on täidetud.

Kohtulahendi saamisel on tõepoolest õigus nõuda lahendi täitmisel võlgniku arvete arestimist või ka tema vara arestimist ning realiseerimist võlgnevuse katteks kohtutäituri poolt.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta