Maksuvõlast

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Maksuvõlast

19 Apr 2012, 10:08

Tere,

2007 aastal sain pärandvarana isa firma aktsiad. Siis ei olnud ma abielus. 2008 aasta lõpus tekkisid mul maksuameti ees võlgnevused sellelt pärandvaralt arvestatud tulumaksu tasumise osas. Selleks ajaks olin abielus. Siiani toimis kokkulepe Maksuametiga ajatamisgraafiku osas. Maksed on siiani tasutud korrektselt. Nüüd keeldub Maksuamet millegipärast graafikut pikendamast.
Minu küsimused on:
1. milliseid sanktsioone saab Maksuamet minu vastu rakendada?
2. kuna mul on ka abikaasaga kahasse oma firma, siis kas maksuamet saab nõuded pöörata ka minu firma vastu?
3. kas Maksuamet saab nõuded pöörata minu abikaasa vastu? Saab sulgeda pangakontot vms.?

Peres kasvab 3 alaealist last.

Re: Maksuvõlast

20 Apr 2012, 15:03

Tulumaksukohustus tekkis tõenäoliselt siis aktsiate hilisemast müügist? Kuivõrd pärandi vastuvõtmine on tulumaksuvaba, maksukohustus tekib pärandatud vara müügist.

Maksuvõla tasumise ajatamise otsus (ja sellega kaasnev ajatamisgraafik) on maksuhalduri diskretsiooni- ehk kaalutlusotsus, mida tehes vaatab maksuhaldur mitmeid erinevaid näitajaid. Maksumaksja esitab seadusele vastava taotluse kooslisadega ning selle alusel teeb maksuhaldur otsuse. Omamata rohkemat informatsiooni ei oska öelda, miks maksuhaldur ei ole nõus maksuvõla tasumist ajatama, kuid see peaks selgelt välja tulema vastavast, Teie suhtes keelduvast otsusest. Seda otsust saate ettenähtud aja jooksul (30 päeva otsuse saamisest) vaidlustada.

Maksuvõlgade sissenõudmisel maksuhaldur maksumaksjat otseselt ei sanktsioneeri, kuid kasutab sundtäitmismeetmeid - võimalik on seada Teie pangakontole arest ja summad sealt sisse nõuda või anda võlgnevus täitmiseks kohtutäiturile, kes asub varasid võõrandama (seda õigust maksuhalduril ei ole). Enne selliseid toiminguid esitab maksuhaldur korralduse maksuvõla tasumiseks ning annab aega võlgnevus nö vabatahtlikult ära maksta. Seega ei saa sissenõudmistoimingud saabuda kuidagi üllatusena.

Võlglasest füüsiline isik vastutab oma võlgnevuste eest siiski oma varaga, juriidiline isik ei puutu siin asjasse, st ettevõtte arveldusarvete kallale maksuhaldur minna ei saa.

Abikaasa vastutab Teie võla eest juhul, kui Te esitate abikaasaga ühisdeklaratsiooni, see ongi muuhulgas ühisdeklaratsiooni mõte - vastutada ühiselt võlgnevuste eest. Kui aga deklareerite oma tulusid eraldi, ei asuta Teie võlga abikaasalt sisse nõudma.


Vastas Margit Kikas

Re: Maksuvõlast

22 Apr 2012, 08:55

Tere,
Deklareerisin aktsiamüügilt tulu 2009 aastal. Olin siis küll abielus, kuid ühisdeklaratsiooni ei teinud. Ühisdeklaratsioone oleme teinud alates aastast 2010. Kas siis laieneb ikkagi võlakohustus ka abikaasale?

Re: Maksuvõlast

25 Apr 2012, 14:20

Jah, ühisdeklaratsiooni esitades laieneb ühe abikaasa võlakohustus mõlemale. Kordan, see ju ongi ühisdeklaratsiooni mõte. Ühisdeklaratsiooni tehes vastutavad abikaasad kõige eest solidaarselt.

Kui näiteks ühel pooltest on kohtutäituri nõue, siis võetakse ühisdeklaratsiooni tulemusest ära nõue ja siis ülejäänu tagastatakse.

Koos deklaratsiooni täites liidetakse kõik abikaasade tulud ja kulud ning tulemus tekib kogumis. Seega on mõttekas esitada tuludeklaratsioon koos, kui ühel abikaasadest ei ole üldse sissetulekuid ja teisel on, ning kui kõik tulud on Eestis maksustatavad. Kui ühel abikaasal on riigivõlad või muud kohustused, mida täidab kohtutäitur, kaetakse tagastatavast rahast kõigepealt kohustused, see vastutus on solidaarne.


Vastas Margit Kikas

Vasta