õigus keldriboksile

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

õigus keldriboksile

02 Mai 2012, 09:00

Tere!
Mul on selline mure, et tahetakse keldriboks ära võtta. Ma elan 5-korruselises majas, kolisin siia aastal 2008, endised korteriomanikud ütlesid, et nendel ei ole keldriboksi. KÜ koosolekul ma küsisin äkki, on kuskil plaan kus kelle keldriboks asub? Tuli välja, et sellist plaani ei ole. Siis mu nabrinaine ütles, et tema küll teab kus on minu endiste elanikute keldriboks ja näitas mulle. See oli prahti täis, ma tellisin autot ja viisin kõik prügilasse, tol ajal maksisin 600 eeki. See keldriboks oli väga piime ja ma küsisin KÜ esimehel kas on võimalik kuidagi seda olukorra parandada. Ta ütles, et jah, see on kõige pimedam keldribooks kuna asub selles kohas. Ja pakkus mulle teist keldribooksi aknaga, see oli pa prahti täis, aga aknaga. Ma olin küll nõus, tema tingimuseks aga oli see, et ma annan seda pimedat keldriboksi oma nabrinaisele (see on siis tema teine keldriboks praegu). Ma tegin "oma" boksi puhtaks. Ja elasin 3 aastat rahulikult. Nüüd mind palutakse vabastada keldriboksi, KÜ esimehe sõnul, keldris peab olema varuväljapääs - tuleohutusenõuded. Asi on selles, et ma lugesin seadusi, ja see aken ei sobi kuna see kõrgus on 40 cm, avaneb ainult 45 kraadi ja trellitud. Samas KÜ otsus, et inimesel kellel on 2 keldribooksi ei saa boksi ära võta, seepärast mu nabrinaine ütles, et ta mu endise keldriboksi tagasi ei anna. Keldris on praegu küll üks boks on vaba, aga see on jälle prahti täis. Mul muidu ei ole raha ja jõudu nüüd teha jälle keldris koristust.
Küsimused: Millised on mu õigused? Kui nad ikkagi võtavad mu keldriboksi ära, kas nad peavad mingit paberit mulle anda? Kuhu ma saan pöörduda, et KÜ teeks sellest aknast vara väljapääsu? (muidu ma ei saa ja ei taha seda niisama jätta)

Re: õigus keldriboksile

11 Mai 2012, 13:17

Tere,

Korteriühistu eesmärgiks on korteriomandite eseme osaks olevate ehitiste ja maatüki mõtteliste osade ühine majandamine ja korteriühistu liikmete ühiste huvide esindamine. Keldriruumid on üldjuhul korteriomandi juurde kuuluv kaasomandi mõtteline osa.
Kui ei ole sõlmitud korteriomanike vahel keldriruumide kasutuskorda, siis tuleb see küsimus lahendada üldkoosolekul ja võtta vastu vastav otsus. Seeläbi saab nõuda ka teistelt korteriomanikelt kasitamise korrast kinnipidamist.
Märgin lisaks, et üldkoosoleku otsus oleks kehtiv, tuleks järgida mittetulundusühingute seaduses ja korteriühistu seaduses ettenähtud korda. Seadustega saab tutvuda: http://www.riigiteataja.ee.

Vastas: Evelyn Bach, SA Õigusteenuste Büroo

Vasta