Ebaausal teel allkirjastatud lepingu tühistamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ebaausal teel allkirjastatud lepingu tühistamine

06 Mai 2012, 18:39

Tere!

Probleem on järgmine.

Ca 10 a. tagasi allkirjastas inimene lepingu, millega ta loobub maa erastamisest ja talle jääb ainult elamu ja seati 50 a. hoonestusõigus. Teda survestati, et kui ei kirjuta, leiame teise viisi. Inimene on II-grupi invaliid(lapseeast) ja töövõimetu. Inimene ei mõista ka eriti kirja. Seega ei osanud ja ei saanud ta lepingut mõista. Talle ei seletatudki, viidi lihtsalt notarisse ja kõik. Nüüd ca 6 a tagasi tegi inimene avalduse maa erastamise kohta. Vastuse sai, et ta on loobunud maa erastamisest.
Mis oleks lahendus? Kas sellise olukorra saaks kohtu kaudu selgeks teha ja inimene saaks oma maa tagasi?

Re: Ebaausal teel allkirjastatud lepingu tühistamine

10 Mai 2012, 08:02

Tere,

tehingu tühistamist reguleerib tsiviilseadustiku üldosa seadus, mille kohaselt on sätestatud tähtajad järgmised (§ 99):
1) ähvarduse või vägivalla korral – kuue kuu jooksul, arvates ajast, mil vastava asjaolu mõju lakkas;
2) pettuse või eksimuse korral – kuue kuu jooksul, arvates pettusest või eksimusest teadasaamisest.

Hoolimata eeltoodud tähtaegadest ei või tehingut tühistada, kui tehingu tegemisest on möödunud kolm aastat. Kui tehingu tühistamise aluseks on ähvardus või vägivald, pikeneb käesolevas lõikes sätestatud tähtaeg kümne aastani.

Kui piiratud teovõimega isikul ei ole seaduslikku esindajat, peatub tema nõuete ja tema vastu suunatud nõuete aegumine kuni isiku teovõimeliseks saamiseni või talle seadusliku esindaja määramiseni. Nõuded ei aegu enne kuue kuu möödumist ajast, mil isik saab teovõimeliseks või talle määratakse seaduslik esindaja.

Maa nö tagasisaamine sõltub lisaks nõude aegumisest veel paljudest asjaoludest (heauskne omandamine, tõendamine, teovõime, eestkoste, igamine jne). Küsimuse alla võib tulla ka nt kahju hüvitamine, millele kohaldub samuti aegumine.

Antud juhul võib järeldada, et isik sai oma õiguste rikkumisest teada vähemalt 6 aastat tagasi (kui sai vastuse, et ei saa erastada õigusest loobumise tõttu). Küsimusest ei selgu, miks probleemi ei asutud siis kohe lahendama. Suure tõenäosusega on tähtajad vaidlustamiseks möödunud.

Asjaolude täpsustamiseks ja täpsema vastuse saamiseks oleks soovitav pöörduda juristi konsultatsioonile.

Vastas: Evelyn Bach, SA Õigusteenuste Büroo

Re: Ebaausal teel allkirjastatud lepingu tühistamine

10 Mai 2012, 19:12

Põhjus, miks asjaga ei tegeletud oli see, et vanainimene ise ei jõudnud ja ei oskanud seda lahendada.

Kui inimene on II grupi invaliid ja nõrgamõistuslik(lapseeast) ning kes kestvalt ei suuda oma tegude tähendusest aru saada või neid juhtida, siis kas see tähendab piiratud teovõimet?

Kas piiratud teovõimetust saab taotleda ka tagantjärele ?

Notaris ei näidatud pabereid tema seisundi kohta. Siis poleks notar seda tehingut ju kinnitanud?

Re: Ebaausal teel allkirjastatud lepingu tühistamine

11 Mai 2012, 14:23

Tere,

tõepoolest, kui notar on veendunud, et osalejal puudub vajalik teo- või otsusevõime, keeldub ta tehingut tõestamast/kinnitamast.

Täpsema vastuse saamiseks ning vaidluse perspektiivikuse otsustamiseks oleks soovitav siiski pöörduda juristi vastuvõtule.

Vastas: Evelyn Bach, SA Õigusteenuste Büroo

Vasta