Kinkeleping

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kinkeleping

17 Mai 2012, 16:55

Tere.
Kas kinkelepingut (kinnisvara) on kuidagigi võimalik tühistada/vaidlustada ka 4 aasta peale lepingu jõustumit?

Re: Kinkeleping

18 Mai 2012, 11:05

Tere,

Sõltub sellest, mis asjaolud esinevad.

Tehingu tühisust reguleerib tsiviilseadustiku üldosa seaduse (TsÜS) 5.ptk 1.jagu (nt heade kommetega vastuolus olev tehing) ja 2.jagu tehingu tühistamist (nt eksimus, pettus, ähvardus). Tühisel tehingul ei ole algusest peale õiguslikke tagajärgi. Tühise tehingu alusel saadu tagastatakse vastavalt alusetu rikastumise sätetele, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti. Tehingu, mis on tehtud olulise eksimuse, pettuse, ähvarduse või vägivalla mõjul, võib seaduses sätestatud korras tühistada. Seadus võib sätestada muid aluseid, mille esinemise korral võib tehingu tühistada. Kui tehing on seaduses sätestatud alustel ja korras tühistatud, on see algusest peale kehtetu.

Üldjuhul hoolimata TsÜS § 99 lõikes 1 sätestatust ei või tehingut tühistada, kui tehingu tegemisest on möödunud kolm aastat. Kui tehingu tühistamise aluseks on ähvardus või vägivald, pikeneb tähtaeg kümne aastani. Eelnimetatud tähtajad peatuvad TsÜS §-des 163, 165 ja 166 nimetatud alustel ja tähtajaks (nt piiratud teovõimega isiku puhul).

Ka vorminõuete järgimata jätmine võib tuua kaasa tehingu tühisuse.

Võlaõigusseaduse (VÕS) § 267 ja 268 reguleerivad kinkelepingust taganemist. Nt kinkija võib lepingust taganeda ja kingitud eseme alusetu rikastumise sätete järgi kingisaajalt välja nõuda, kui kingisaaja on oma käitumisega näidanud kinkija või tema lähedase inimese vastu üles jämedat tänamatust, kinkija ei ole lepingu täitmise puhul võimeline täitma seadusest tulenevat ülalpidamiskohustust või ennast mõistlikult ülal pidama, välja arvatud juhul, kui kinkija on ennast sellesse olukorda asetanud tahtlikult või raske hooletuse tõttu või kui kingisaaja maksab ülalpidamiseks vajaliku raha, kingisaaja jätab õigustamatult täitmata kinkega seotud koormise või tingimuse.

Kinkija võib kinkelepingust taganeda ühe aasta jooksul alates ajast, mil ta sai teada või pidi teada saama oma taganemise õiguse tekkimisest. Kui kinkeleping on täidetud, ei või kinkija lepingust taganeda pärast kingisaaja surma.

Seega, Teie küsimusele ei ole paraku võimalik anda ammendavat vastust, kuna ei ole esitatud nõude aluseks olevaid asjaolusid. Tuleks pöörduda kinkelepinguga ja muude olemasolevate tõenditega õigusnõustamisele.

Vastas: Evelyn Bach, SA Õigusteenuste Büroo

Vasta