Kinnisvara müük järelmaksuga

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kinnisvara müük järelmaksuga

22 Mai 2012, 14:18

Tere!
Kas kinnisvara on võimalik müüa järelmaksuga? Kui on võimalik, siis kuidas toimub omandi üleminek? Kas kohe notariaalse lepingu sõlmimisel läheb omand üle või alles siis, kui kõik ostja poolt makstud? Kuidas toimub tulult tulumaksu maksmine, kui summa laekub mitme aasta jooksul?
Tänud

Re: Kinnisvara müük järelmaksuga

23 Mai 2012, 09:31

Tere,

Kinnisasja omandamiseks sõlmitakse võlaõiguslik kohustustehing (kohustutakse omandama või võõrandama kinnisasja, nt müügileping), asjaõigusleping kohustustehingu täitmiseks ja tehakse vastav kanne kinnistusraamatusse. Kohustustehingus (nt müügilepingus) määratakse kinnisasja omandamise tingimused vastavalt poolte kokkuleppele (nt tasumise ja valduse üleandmise kord, millal sõlmitakse asjaõigusleping jne).
Kohustustehing ja asjaõigusleping kinnisomandi üleandmiseks peavad olema notariaalselt tõestatud. Tingimuslikult või tähtpäeva määrates tehtud asjaõigusleping kinnisomandi üleandmiseks on tühine. Seetõttu ei saa seal määrata tingimusi omandi üleminekuks, omand läheb üle kinnistusraamatu kande tegmisest.
Asjaõiguslepingut ja kinnistusraamatu kannet ei pea iseenesest tegema koos müügilepinguga, kuid ostjal tuleb arvestada, et omand ei ole kuni kinnistusraamatu kande tegemiseni talle üle läinud. Kui selliselt soovitakse tehingut siiski teha (omand anda üle ostuhinna viimase osamakse tasumisel, st sõlmida asjaõigusleping ja kinnistusramatu kanne teha hiljem), saab kasutada eelmärke kandmist kinnistusraamatusse ostja kasuks (asjaõiguse omandamise nõude, sealhulgas tulevase või tingimusliku nõude tagamiseks).
Teisalt on võimalik anda omand kohe üle, kuid tagada müügihinna osamaksete tasumise kohustus hüpoteegiga, mis annab müüjale teatava kindluse müügihinna saamise osas. On ka teisi finantseerimisvõimalusi.
Millist võimalust kasutada sõltub poolte tahtest ja kokkulepetest.
Kuna kinnisasjaga seotud tehingud peavad olema notariaalselt tõestatud, tuleb pöörduda notari poole, esitada poolte soovid ning leida koos parim lahendus. Notar selgitab välja osalejate tahte ja õiguslikult korrektseks tehinguks olulised asjaolud. Samuti selgitab notar osalejatele tehingu tähendust, õiguslikke tagajärgi ja tehingu tegemise erinevaid võimalusi. Notar kajastab osalejate tahteavaldused notariaalaktis selgelt ja ühemõtteliselt. Seejuures hoolitseb notar selle eest, et välistataks eksimused ja kahtlused ega kahjustataks kogenematu ja asjatundmatu osaleja huve.

Tulumaksu kohustuse kohta vara võõrandamisel saab lugeda siit: http://emta.ee/index.php?id=26300.

Vastas: SA Õigusteenuste Büroo

Vasta