Küsimus käenduslepingu täitmisele pööramise kohta.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Küsimus käenduslepingu täitmisele pööramise kohta.

25 Mai 2012, 10:49

Tere,

Selline juhtum, et liisingfirma on kohtu kaudu pööranud täitmisele käenduslepingu. Ehk siis lihtsalt, pean tasuma ühe auto liisingu jäägi, mida pole küll ise kasutanud ega tea ka kus see hetkel asub. Eks olin omalajal ise rumal, et üldse selle käenduse tegin, aga see selleks... Samas, ei ole liisingfirma ühtegi ametlikku kirja enne kohtusse pöördumist mulle saatnud. Kuna summa on küllaltki kopsakas ja ega seda raha reaalselt ei ole kooraga kuskilt võtta, siis tahaks teada, et mis on varjandid? Kas on võimalik, et kohus määrab ka mingi maksegraafiku? Või kas asi võib jõuda ka füüsilise isiku pankrotini? Kui asi läheks nii kaugele, kas siis läheb sundmüüki kogu vara? Näiteks ka teisest pangast laenu abil ostetud korter (hetke turu hind on odavam, kui laenujääk) koos kolmanda isiku poolt antud tagatisega? Hetkel enda isiklikud laenukohustused täidetud korrektselt ja seda suudan ka edaspidi. Lihtsalt see ülalmainitud nõue "lööb augu" isiklikku eelarvesse.

Lugupidamisega,

Re: Küsimus käenduslepingu täitmisele pööramise kohta.

30 Mai 2012, 12:25

Tere!

Kohustuse rikkumise korral vastutavad põhivõlgnik ja käendaja võlausaldaja ees solidaarselt (võlausaldaja võib nõuda kohustuse täielikku või osalist täitmist kõigilt võlgnikelt ühiselt või igaühelt või mõnelt neist), kui käenduslepinguga ei ole ette nähtud, et käendaja vastutab üksnes juhul, kui võlausaldaja ei saa nõuet põhivõlgniku vastu rahuldada. Võla põhivõlgnikult sissenõudmisega seotud kulude hüvitamise eest vastutab käendaja, kui talle anti sissenõudmise kavatsusest õigeaegse teatamisega võimalus neid kulusid vältida.

Käendaja võib esitada võlausaldaja nõudele kõiki vastuväiteid, mida oleks võinud esitada põhivõlgnik ise, st Teil tuleks kontrollida Teie vastu esitatud nõuet ja vajadusel esitada vastuväiteid/ taotlusi nõude vähendamiseks, nt viivised, sissenõudekulud jms.

Kui täidate põhivõlgniku kohustuse, läheb Teile rahuldatud ulatuses üle võlausaldaja nõue põhivõlgniku vastu. Seega saate põhivõlgnikult makstud raha ise võlausaldaja asemel nõuda. Käendaja tagasinõude aegumisele kohaldatakse vastavalt võlaõigusseaduse §-s 70 sätestatut.

Maksegraafiku osas tuleks vastav taotlus koos põhjenduse ja tõenditega kohtule esitada. Maksekäsu kiirmenetluses esitatud nõude puhul - kui avaldaja ja võlgnik on kohtule esitanud kirjaliku avalduse võla tasumiseks osade kaupa, võib kohus maksekäsu tegemisega koos kinnitada maksegraafiku võla tasumiseks. Kui võlgnik on vastuväites tunnustanud makseettepanekut, kuid oma majandusliku olukorra tõttu ei suuda võlgnevust tasuda ja pooled ei jõua maksegraafiku sõlmimises kokkuleppele, annab makseettepaneku koostanud kohus asja üle maksekäsu kiirmenetluse avalduses nimetatud kohtule asja menetluse jätkamiseks hagimenetluses.

Pankrotini jõudmine sõltub siiski otseselt Teie majanduslikust olukorrast (pankrot on püsiv maksejõuetus) ja seda hindab kohus, kui esitatakse vastav avaldus. Pankrotimääruse alusel muutub võlgniku vara pankrotivaraks, mida kasutatakse sihtvarana võlausaldajate nõuete rahuldamiseks ja pankrotimenetluse läbiviimiseks. Pankroti ja selle tagajärgede kohta saab lugeda täpsemalt siit: http://www.juristaitab.ee/kusimused-vas ... lgatamist/.

Vastas: SA Õigusteenuste Büroo

Vasta