Autokooli kohustused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Autokooli kohustused

15 Juun 2012, 20:41

Tere,

Läksin 27.02.2012 autokooli CE-kategooriat omandama. Kuna tegu oli täiendkoolitusega (10 tundi teooriat ja 10 tundi sõitu), siis eeldasin, et umbes kuu ajaga peaks hakkama saama.

Info, mis oleks pidanud kodulehel kursuse kirjelduses kirjas olema, tuli peale esimest teooriatundi - nimelt sõiduõpetaja käib Tartust ning tunnid ja sõidud saavad toimuda ainult esmaspäeval ja teisipäeval üle kahe nädala. Kursuse lõpukuupäevaks kujunes 23.04.2012.

Peale ARK-i teooriaeksami läbimist 09.05.2012 ei olnud autokooli auto minu sõidueksamiks vaba, kuna aega raiskav õppekorraldus oli tekitanud järjekorra. Mõni aeg peale seda läks aga auto remonti ning 11.06.2012 seisuga oli auto jälle korras. Vahepeal pakuti eksamisõitu teha teise autoga, kuid minu hinnangul ei olnud see mõistlik - tegemist täiesti teistsuguse veoautoga ning harjumine võtab aega.

Kuna hiljuti asusin tööle transpordiga tegelevas ettevõttes, siis vajalik oli vormistada veoautojuhi kutsetunnistus (€31,95). Kuna hetkel on mul CE-kategooria omandamine pooleli, siis kutsetunnistus anti ainult C-kategooria jaoks ja viieks aastaks. Peale CE-kategooria omandamist pean uuesti tasuma riigilõivu, et saada kutsetunnistus CE-kategooria jaoks, mis kehtib seitse aastat.

Seega on raisatud minu aega ja nüüdsest tekitatud mulle ka lisakulutusi. Kas autokoolidele kehtib ka mingi seadusandlus, mis kaitseks õpilaste huve?
Ma leian, et mina ei peaks olema siin kannataja ja kõik ise kinni maksma. Olen teinud autokoolile ettepaneku, et nad võimaldaksid mulle ilma edasiste kuludeta teha vähemalt ühe (peale kutsetunnistuse lisakulu võiks see tõusta kaheni) sõidukorra (1 sõidukord = 2x45 minutit ehk 2 tundi) ning kasutada autot ARK-i eksami tegemisel. Minu ettepanekule nad tähelepanu ei pööranud.


Jään teie arvamust antud situatsiooni kohta ootama.


Lugupidamisega,

Re: Autokooli kohustused

26 Juun 2012, 16:34

Tere

Liiklusseaduse (kättesaadav: https://www.riigiteataja.ee/akt/125052012009) 4.jagu reguleerib mootorsõidukijuhi koolitust.

Liiklusseaduse § 100 lg 6 alusel on kehtestatud määrus “Mootorsõidukijuhi ettevalmistamise tingimused ja kord ning mootorsõidukijuhi ettevalmistamise õppekavad“, mille lisa 11 kehtestab BE-, CE- ja DE-kategooria ning D1E- ja D1E-alamkategooria mootorsõiduki juhi ettevalmistamise õppekavad ning § 48 reguleerib õppedokumentatsiooniga seonduvat (määrus kättesaadav: https://www.riigiteataja.ee/akt/128062011039): § 48 lg 2 alusel koolitajal peab olema õpilaste registreerimisleht juhi esmaõppe, täiendusõppe või juhi lõppastme koolituse läbiviimiseks. Registreerimisleht peab sisaldama:
1) koolitaja nime ja rekvisiite;
2) õpperühma numbrit;
3) õpitava mootorsõiduki kategooriat;
4) õppetöö alguse ja lõpu aegu;
5) õppetöö toimumise kuupäev ja kellaaeg;
6) mootorsõidukijuhi õpetaja ees- ja perekonnanime ning isikukoodi või sünniaega;
7) õpilaste ees- ja perekonnanimesid, isikoode või sünniaegu.

Küsimusest ei selgu, milliste tingimustega oli sõlmitud õpilase ja koolitaja vaheline koolitusleping. Kui autokool on põhjustanud oma tegevuse(tuse)ga kahju, tuleks esitada kahjunõue.

Juhi koolituse ja autokoolide kohta saab täpsemalt lugeda siit: http://www.mnt.ee/index.php?id=10642.

Lugupidamisega,
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta