Küsimus üürilepingu jõustumise kohta

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Küsimus üürilepingu jõustumise kohta

26 Juun 2012, 17:25

Sõlmisin üürnikuga üürilepingu selliselt, et leping jõustub 15. juulil 2012. Seda põhjusel, et hetkel on eluruum vana üürniku valduses ja vabaneb alates 15. juulist. Uus üürnik maksis mulle ka tagatisraha, et olla kindel, et saab korteri enda kasutusse. Üürilepingus leppisime kokku, et tagatisraha talle ei tagastata juhul, kui ta loobub korteri üürimisest.

Tänaseks on ilmnenud, et tulevane üürnik võib-olla ei soovigi korterit üürida, seega mida ma peaksin tegema:
1. Kas ma võin tuginedes sõlmitud üürilepingule, teda selleks kohustada ja hakata üüri nõudma alates 15. juulist (leping asub ju sellel päeval jõusse)?
2. Kui üürnik siiski korterit ei taha (nt ei tule korterit vastu võtma), kuidas ma peaksin teda taga otsima? Kas avaldama kuulutuse ajalehes (tema kontaktandmeid üürilepingus peale aadressi ei ole, aga lepingus näidatud aadressil ta ei ela)? Kas taga otsimise aeg on seadusega kuidagi piiritletud?
3. Kui ma teda ise taga otsima ei hakka, siis kaua ma pean korterit uuele üürnikule hoidma (st lepingus on märgitud vaid, et annan korteri 15. juulil üle)? Kas hoiu aeg on kuidagi ajaliselt piiritletud?
4. Kui tulevane üürnik ei tule korterit vastu võtma ja ma ei suuda teda ka leida, siis kas pean talle tagatisraha tagasi maksma (lepingul on arve number olemas)?
5. Kui tulevane üürnik tulevikus välja ilmub ja nõuab korteri üleandmist või kui see on võimatu, siis tagatisraha tagastamist, tuues oma "kadumise" põhjusena ettenägematud asjaolud (nt terviserike), siis kas ma pean tagatisraha tagastama (korteri üürin järgmisele soovijale)? Üürilepingus on kirjas vaid, et tagatisraha ei tagastata juhul, kui ta loobub korteri üürimisest.

Ette tänades

Re: Küsimus üürilepingu jõustumise kohta

29 Juun 2012, 17:01

Tere

Konkreetset lepingut nägemata ja selles kokkulepitud tingimusi teadmata ei saa ka päris üheselt vastata. Ei ole ka teada, mis avaldusi üürnik on teinud, samuti kas ja millistel põhjustel üürnik ei asu täitma lepingut. Täpsema vastuse saamiseks tuleks pöörduda konkreetsete dokumentidega õigusnõustamisele.

Üldiselt üürisuhteid reguleerib võlaõigusseadus (http://www.riigiteataja.ee), mille kohaselt leping on lepingupooltele täitmiseks kohustuslik. Üürileandja on kohustatud asja üürnikule üle andma kokkulepitud ajaks. Seega, valduse üleandmine toimub nii, nagu kokku leppisite.

VÕS § 287 kohaselt on kokkulepe, millega eluruumi üürnikku kohustatakse lepingu rikkumise korral tasuma leppetrahvi, tühine. Võib esitada kahjuhüvitamise nõude või lepingust tuleneva kohustuse täitmise nõude.

Tagatisraha küsimust käsitleb VÕS § 308, mille alusel üürnik võib nõuda tagatisraha tagastamist, kui üürileandja ei ole kahe kuu jooksul pärast üürilepingu lõppemist teatanud oma nõudest üürniku vastu.

Üürilepingu kestust ja lõppemist reguleerib võlaõigusseaduse 15. ptk 3.jagu.

Järgida tuleks mh hea usu ja mõistlikkuse põhimõtteid.

Lugupidamisega,
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta