Vastutus kolmanda isiku eest.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vastutus kolmanda isiku eest.

06 Dets 2012, 16:44

Tere,

Järgnev kaasus:

Soetamaks maasoojuspumba süsteemi pöördusin ettevõtte X poole, hinnpäringus küsisin hinda maasoojuspumbale, boilerile ja paigaldusele. X edastas omapoolse pakkumise, milles olidki ära toodud toodete ja paigalduse hind, kauplesin hinda maha ja andsin esialgse nõusoleku pakkumine vastu võtta. X leidis ise ja saatis objektile paigaldajad, kas vaatasid objekti üle. Seejärel X võttis minuga ühendust e-maili teel ja küsis, et kuna paigaldajad on esialgse käigu ära teinud ja kui pakkumine sobib, siis võiks teoks minna. Andsin oma nõudoleku ja süsteem saigi paigaldatud. X andis telefoni teel teada, et nii soojuspumba, kui paigalduse eest raha tuleb kanda paigaldajatele, mida saigi tehtud. Paigaldajatega sõlmisime eraldi lepingut, milles TÖÖVÕTJA kohustusteks oli vaid paigaldus, sealt ei nähtunud, et tegemist oleks maasoojuspumba müügiga, kuid teenuse eest makstavaks hinnaks oli X-ga kokku lepitud summa.

Nüüd boiler sai selle vale paigalduse eest kahjustada. Paigaldajad pankrotis. X ei soovi tekkinud kahju hüvitada, viidates, et nemad paigaldust ei pakku (hinnapäringust ja meilivahetusest nähtub teistmoodi). Samas X ei eita (e-mail), et nemad leidisid paigadajad, kuid väidavad, et nemad olid neile lihtsalt pumpa ja boileri müünud.

Minu arusaama järgi X peaks VÕS § 1054 lg2 alsuel vastutama paigaldaja praagi eest, olles ise peatöövõtja. Arusaadavalt väidavad et mina maksin ju paigaldajatle, kuid arvestades eelnevaid läbirääkimisi e-maili teel mis on mul alles, võiksin ma juväita, et X-ga oli e-maili teel sõlmitud ostumüügileping.

Kas ma saaks X-lt nõuda minul tekkinud valest paigaldusest kahju välja VÕS § 1054 lg2 alusel või mõne muu sätte alusel?

Re: Vastutus kolmanda isiku eest.

11 Dets 2012, 22:41

Tere,

Märgite, et tasusite nii pumba kui paigalduse raha paigaldajale, kuid paigaldajaga sõlmitud lepingus puudub viide pumba ja boileri müügile. Miks lepingust jäi välja kokkuleppe oluline osa (kauba eest tasumine), küsimusest ei selgu. Seetõttu tuleks tutvuda Teil olemasoleva dokumentatsiooniga (kirjavahetus, lepingud, arvete selgitused jm), seejärel saaks tuvastada, kellega mida on kokku lepitud ja kes mille eest vastutab, st lepingulised nõuded. Seetõttu tuleks Teil pöörduda õigusnõustamisele koos olemasoleva dokumentatsiooniga, selgitamaks välja nõudealuse.
ÕTB peab vajalikuks märkida, et foorum ei ole kaasuste lahendamise koht (foorum õigusmaastikul mitteorienteerujatele nende igapäevasetes õigusmuredes esmase info saamiseks), küsija keelekasutus viitab võimekusele ise õigusaktides orienteeruda.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta