Üürniku kohustused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Üürniku kohustused

10 Veebr 2017, 16:14

Minu üürileandja keeldub tasumast köögikraani vahetust.
Ei tellinud teenust temalt, sest see võtab mitmeid kuid aega kui üldse saab tehtud. (Veeboileri vahetus võttis aega ca 10 kuud ja ikkagi teostas vahetuse minu/tema ühine tuttav.)
Korteriomanik väidab oma mailis, et "10+a vanade jublakate vahetus on minu rida ja tema kohustub vaid lepingujärgselt tagama veeboileri, elektripliidi ja pesumasina olemasolu."
Minu arusaam on natuke erinev: elektri- ; vee-; san. süsteemid on Kinnisasja lahutamatud Osad ja nende hooldus, remont ning vahetus on Kinnisasja Omaniku Rida. Muidu võiksin ju n. homme välja kolides selle köögikraani kaasa võtta? :)
Olen selles korteris elanud (EWs ametliku kodutuna (st. sünnikodust väljatõestetud sundüürnikuna)) ca 9 aastat ja küsimus on minu jaoks põhimõtteline. Paluks seaduslikku viidet oma arusaama toeks.

Re: Üürniku kohustused

13 Veebr 2017, 19:00

Üürilepingu osapoolte üldised kohustused on ära toodud Võlaõigusseaduse (VÕS) § 276 lg 1 ja 2 ning viidatud sätte kohaselt on üürileandja kohustatud asja üürnikule üle andma kokkulepitud ajaks koos päraldistega lepingujärgseks kasutamiseks sobivas seisundis ja tagama asja hoidmise selles seisundis lepingu kehtivuse ajal. Üürnik peab asja kasutama hoolikalt ja vastavalt sihtotstarbele, millest üürileandmisel lähtuti.
VÕS § 278 sätestab aga, et kui üüritud asjal tekib lepingu kehtivuse ajal puudus, mille eest üürnik ei vastuta ja mida ta ei pea oma kulul kõrvaldama, või kui asja lepingujärgne kasutamine on takistatud, võib üürnik:
1) nõuda üürileandjalt puuduse või takistuse kõrvaldamist;
2) nõuda üürileandjalt kolmanda isikuga õigusliku vaidluse ülevõtmist;
3) nõuda üürileandjalt kahju hüvitamist;
4) alandada üüri vastavalt;
5) hoiustada üüri. Üürnik võib puuduse või takistuse ise kõrvaldada ja nõuda selleks tehtud vajalike kulutuste hüvitamist, kui üürileandja on puuduse või takistuse kõrvaldamisega viivituses või kui asja puudus või takistus piirab asja sihtotstarbelise kasutamise võimalust üksnes ebaolulisel määral. Veekraani rike on kindlasti puudus, mis piirab üüritud korteri kasutamist üürniku poolt. Üürnik peab üürileandjale viivitamatult teatama üüritud asja puudustest. Seda olete Te teinud.
VÕS § 285 sätestab, et üürnik võib üüritud asjale teha parendusi ja muudatusi üksnes üürileandja kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis esitatud nõusolekul. Üürileandja ei või keelduda nõusoleku andmisest, kui parenduste ja muudatuste tegemine on vajalik asja kasutamiseks või asja mõistlikuks majandamiseks. Seega peaksite üürileandjale kirjalikult teatama, et vahetate kraani ise ära. Antud juhul ei või üürileandja keelduda kraani vahetuseks nõusoleku andmisest. Seega peaks kraani vahetama üürileandja ise või teete seda Teie
Kui üürileandja on parenduste ja muudatustega nõustunud, võib ta endise olukorra taastamist nõuda üksnes juhul, kui selles on kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis kokku lepitud.
Üürnik võib üürilepingu lõppemisel ära võtta asjale tehtud parenduse või muudatuse, kui see on võimalik asja kahjustamata. Üürnikul ei ole õigust parendust või muudatust ära võtta, kui üürileandja tasub talle selle eest mõistliku hüvitise, välja arvatud juhul, kui üürnikul on parenduse või muudatuse äravõtmiseks õigustatud huvi. Kui üürilepingu lõppemisel ilmneb, et asja väärtus on üürileandja nõusolekul tehtud parenduste või muudatuste tõttu oluliselt suurenenud, võib üürnik nõuda selle eest mõistlikku hüvitist.
VÕS § 275 sätestab, et kui eluruumi üürilepingus lepingupoolte õiguste ja kohustuste ning vastutuse osas seadusega sätestatust üürniku kahjuks kõrvalekalduv kokkulepe on tühine. Seega, kui lepingus on sätted, mis üürniku kahjuks võrreldes võlaõigusseaduse vastavate sätetega, siis on üürileping selles osas kehtetu ja juhinduda tuleb seadusest.



Vastas Vambola Olli.

Vasta