suur viivis

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.

suur viivis

23 Veebr 2017, 11:22

Tere,

Mul on küsimus viiviste kohta, kui suur nad võib olla? Alguseks, et ma ei keeldu maksta oma võlgnevust ära. Oli üks inkasso firma, kes üleantud võlgnevus teisele, mitte keegi neist ei saa seletada, kust tuli nii suur viivis.
Esimene inkasso nõue 28.01.16
Sissenõudmiskulu vastavalt VÕS § 113 lg 5: 39.00 EUR
Põhivõlg: 699.00 EUR
Viivis vastavalt VÕS § 113 lg 1: 170.05 EUR
Nõue kokku: 908.05 EUR

Sissenõudmiskulu vastavalt VÕS § 113 lg 5: 0.00 EUR
Põhivõlg: 650.00 EUR
Viivis vastavalt VÕS § 113 lg 1: 398.83 EUR
Nõue kokku: 1048.83 EUR

Sissenõudmiskulu vastavalt VÕS § 113 lg 5: 0.00 EUR
Põhivõlg: 430.00 EUR
Viivis vastavalt VÕS § 113 lg 1: 617.83 EUR
Nõue kokku: 1047.83 EUR

Sissenõudmiskulu vastavalt VÕS § 113 lg 5: 0,00 EUR
Põhivõlg: 400,00 EUR
Viivis vastavalt VÕS § 113 lg 1: 675,26 EUR
Nõue kokku: 1075,26 EUR

Sissenõudmiskulu vastavalt VÕS § 1131 või 1132: 0,00 EUR
Põhivõlg: 330,00 EUR
Viivis vastavalt VÕS § 113 lg 1: 675,52 EUR
Nõue kokku: 1005,52 EUR

Ma proovisin uurida miks ja kuidas arvestavad viiviseid, ja keeldusin maksta nii suur viivis. Ennem konsulteerisin juristiga, kes seletas, et see viivis liiga üle. Aga põhivõlg vähendas - viivis ikka suurendas . See inkasso kadus ära ja tuli teine, kes sattis oma nõude.
Võlausaldaja volitas 23.01.2017 Castovanni OÜ-d ennast esindama antud nõude sissenõudmisel.
Võlgnete võlausaldajale 870,00 EUR, mille palume tasuda hiljemalt 31.01.2017
Põhivõlgnevus: 110,00 EUR
Viivis: 600,00 EUR (seisuga 24.01.2017.a.)
Kõrvalnõuded: 160,00 EUR
VÕLGNEVUS KOKKU: 870,00 EUR
Kuu hiljem satnud juba teist moodi kirjutatud nõue
Põhivõlgnevus: 110,00 EUR
Intress: 120,00
Viivis: 600,00 EUR (seisuga 1.02.2017.a.)
Kõrvalnõuded: 40,00 EUR
VÕLGNEVUS KOKKU: 870,00 EUR
lUGUPIDAMISEGA JA
ETTE TÄNADES

Re: suur viivis

26 Veebr 2017, 22:49

Viivise suurus (% aastas või päevas laenu summalt) lepitakse kokku juba laenu saamisel laenu andja ja laenu võtja vahel. Kui laenu andja ei ole inkassole nõuet loovutanud, siis saate viivise arvestust küsida laenuandjalt.


Vastas Jana Kitter.

Re: suur viivis

27 Veebr 2017, 08:23

Tere,
See oli küsimus algusest, summa päevast või % aastas, aga nad ei vasta. Ja kolme kuuga suurendatud kolmkorda viivis ebaadekvaatne. Nüüd ma arvestanud ise ja selge, et minu küsimused nendel ikka loetakse ja viivis rohkem ei suurene aga natuke läks vähemaks. Kui riigiseadus räägib , et mitte rohkem kui 9% aastas, kuidas võib olla rohkem? Näiteks oktoobris on 300 euro aga detsembril juba 600 euro.
Ette tänades

Re: suur viivis

27 Veebr 2017, 14:29

Tere,
saan teada inkasso firmast, et kui ma nõus maksegraafikuga, siis maksan 250 euro rohkem ja maksegraafiku järgi mul tundub, et maksan intress viivisest. Sellest mõttest, et kui ma maksan põhivõlg ära, siis nad arvestavad intressid jäetud summast või teevad 100 euro põhivõlg mitu kuuks ja arvestavad igapäevane viivis jäetud summast. Ja leppida kokku on väga raske.

Ette tänades

Re: suur viivis

28 Veebr 2017, 23:00

Võlaõigusseadus § 113. Viivis

(1) Rahalise kohustuse täitmisega viivitamise korral võib võlausaldaja nõuda võlgnikult viivitusintressi (viivis), arvates kohustuse sissenõutavaks muutumisest kuni kohase täitmiseni. Viivise määraks loetakse käesoleva seaduse §-s 94 sätestatud intressimäär, millele lisandub kaheksa protsenti aastas. Kui lepinguga on ette nähtud kõrgem intressimäär kui seadusjärgne viivisemäär, loetakse viivise määraks lepinguga ettenähtud intressimäär.
[ <https://www.riigiteataja.ee/akt/105042013001> RT I, 05.04.2013, 1 - jõust. 15.04.2013]

Ehk viivisemäär on nii suur, kui te lepingu võlausaldajaga kokku leppisite. Kokkuleppeid saate siiski ainult võlausaldajaga või vahendab seda inkassoettevõte.


Vastas Jana Kitter.

Re: suur viivis

28 Veebr 2017, 23:31

Tere,
Aitah, vastuse eest. Kõik seadused ma juba ülevaatasin, aga juristi poolt kommentaarid annavad rohkem jõudu.
Minu küsimustele, milline intressid (oli konkreetne kirjutatud intress) veel ma pean maksta - inkassost tuli vastus, et see intressid nende poolt, et nad ei tee oma töö tasuta.
Mul on veel küsimused, kui ma ei ole allkirjastatud maksegraafiku, siis graafik ei kehti ? Kas on inkassofirmale lubatud häirida inimest kell 20 õhtul, SMS ga?

Re: suur viivis

01 Mär 2017, 13:08

Tere,

Kui mul oli saadetud maksegraafiku , kas see tähendab, et ma juba allkirjastasin teda? Aga kui ma ei ole nõus selle graafikuga ja esitasin oma vastuväide? Inkassofirma poolt tuli kiri, et kui ma olen nõus maksta iga kuu, ennem kui ma näinud maksegraafiku, siis maksegraafiku leping on juba sõlminud. See firma , kelle ma jäi võlgu, rohkem ei ole, ja ma ei saa otsida temast abi. Rääkida võib ainult inkassofirmaga.Ähvardas mind, et kohtu pöördumisega mul tulevat rohkem probleemid ja nad teavitavad minu tööandja, et ma olen võlgnik.
Ma ei ole nõus sellega ja konkreetne ütlesin, et lahendus tuleb leida kohtuses. Inkassofirma poolt meilid edastasin võllausaldajate klienditeenistuse emaili kaudu. Nüüd ma tahan ainult riigikohtuse otsus. Siis võin rahulikult maksta ja elada edasi. Kas olen õige teel?

Lugupidamisega ja
Ette tänades

Re: suur viivis

02 Mär 2017, 10:21

Teil tuleb ikkagi endal suhelda inkassoettevõttega, jõuda kokkuleppele (ka maksegraafikute osas). Vastajale jääb arusaamatuks, kes kelle kohtusse kaebab ja millist Riigikohtu otsust Te ootate, et rahulikult oma võlgnevusi maksta ja edasi elada. Võlgnevusi saate maksta ka ilma kohtumenetluseta.


Vastas Jana Kitter.

Re: suur viivis

02 Mär 2017, 16:12

Tere,
Esimene küsimus oli,kuidas juriidiliselt arvestatakse,et maksegraafiku leping on sõlminud? Näiteks, ma ütlesin,milline summa võin maksta iga kuu ja kohaselt tuli maksegraafik, milliga ma ei ole nõus. Ja teavitasin inkassofirmat. Aga inkassofirma toonitas, et meie vahel sõlminud maksegraafiku leping.
Arvan, et kohtusse pöördumine, mitte ainult riigilõvi maksmine, aga konkreetne otsus ja konkreetne võllasumma, mida ei muutu. Ja inkassofirma peabki siis seletada miks tema poolt mingi intressid. Praegu nad suhtlevad võlgnikuga, kellel ei ole õigus küsida millest tema võlla summa koosneb.

Ette tänades

Re: suur viivis

05 Mär 2017, 22:12

Võlaõigusseadus § 9. Lepingu sõlmimine


(1) Leping sõlmitakse pakkumuse esitamise ja sellele nõustumuse andmisega, samuti muul viisil vastastikuste tahteavalduste vahetamise teel, kui on piisavalt selge, et lepingupooled on saavutanud kokkuleppe.

(2) Pakkumusele nõustumuse andmisega on leping sõlmitud ajast, mil pakkumuse esitaja nõustumuse kätte sai. Kui nõustumus väljendub teos, mis ei ole otsene tahteavaldus, on leping sõlmitud ajast, mil pakkumuse esitaja teost teada sai, välja arvatud juhul, kui pakkumusest, lepingupoolte vahelisest praktikast või tavast tulenevalt loetakse leping sõlmituks teo tegemisest.

(3) Kui vastavalt lepingupoolte kokkuleppele või ühe poole taotlusele tuleb saavutada kokkulepe teatud tingimustes, siis ei loeta lepingut sõlmituks enne, kui nendes tingimustes on kokkulepe saavutatud, kui seadusest ei tulene teisiti.


Vastas Jana Kitter.

Vasta