Käsiraha tagastamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Käsiraha tagastamine

06 Mär 2017, 00:13

Tere,

Mure järgmine:

2016 aasta aprillis tegelesin uue kodu otsimisega.
Leidsin kinnisvaraportaalis huvipakkuva müügikuulutuse mis oli eesti ühe tuntud kinnisvarabüroo alt müügis ning müüjaks oli märgitud maakler kes oli ilusti ka kinnisvarabüroo kodulehel töötajaks märgitud.
See asjaolu tekitas usaldust ning pöördusin läbi kinnisvaraportaali maakleri poole küsimustega.
Edasine suhtlus käis suuremas osas e-posti vahendusel aga osaliselt ka telefoni teel. Enamuses vestlusest seisnes selles, et aru saada mis on antud kinnisvara hinnas ja mis mitte (kuna tegu oli alles ehitamisjärgus objektiga ning siseviimistlus oli alles tegemisel).
Lõpuks tegin, kõiki tingimusi arvestades, pakkumise ning maakler väitis, et müüja on sellega nõus (müüjaga kohtusin hiljem ka objektil aga kuna tegu oli ainult vene keelt kõneleva isikuga siis tekkis meil suhtlemisel raskusi ning maakler oli vestluse ja kogu tehingu vahendajaks).

Mai lõpus teavitas maakler, et müüja soovib minult broneerimislepingut ning broneerimisraha. See tundus tavapärane sellises olukorras. Maakler saatis enda poolt digitaalselt allkirjastatud lihtkirjaliku broneerimislepingu.

Lepingu järgi määrasime tehingu tähtajaks kuupäeva juuli alguses. Müüjast sõltuvatel põhjustel tehingu katkijäämise puhul pidi käsiraha tagastatama ostjale.
Broneerimistasu (10% müügitehingust) sai kantud maakleri soovil maakleri enda arveldusarvele.
See asjaolu tekitas pisut segadust aga endiselt usaldus büroo ja maakleri vastu ajendas mind siiski raha üle kandma. Märgiks maha jäi ka see, et ülekanne on panga andmete järgi tõendatav.

Seejärel jätkusid tavapärased tegevused - maakler lubas abistada müüjal müügiprotsessi ette valmistada, mina tegelesin panga poolel paberite korda ajamisega ning tellisin objektile hindamise. Aeg-ajalt saime ka objektil kokku ja vaatasime üle siseviimistluse seisu.

Lepingus kokkulepitud kuupäevaks polnud aga müüja poolel tegevused tehtud. Selgus, et 4 korteriga ridaelamu polnud veel isegi reaalosadeks jagatud, et seal olevat korterit müüa üldse saaks.

Lisaks oli ka selleks hetkeks tehtud siseviimistlustööd alla igasuguse arvestuse - seda käis üle vaatamas ja kinnitamas ka paar ehitusspetsialisti. Kuna pank nõudis minult kinnitust, et minul pretensioone pole, siis seda ma ei saanud anda. Müüjaga ei suutnud ka kokkuleppeni jõuda puuduste likvideerimiseks.

Augustis teavitasin ma maaklerit, et lähtuvalt meie vahel sõlmitud lepingust jätame tehingu katki kuna kokkulepitud kuupäevaks pole müüja tõttu tehingut toimunud ning seega soovin tagasi ka kogu käsiraha.
Selle peale teavitas maakler, et tal polegi seda raha. Aga lubas, et kindlasti maksab ta selle paari nädala jooksul tagasi - saatis mulle selleks isegi digiallkirjaga lihtkirjaliku lubaduse.


Sellele järgnes nädalaid katteta lubadusi kuidas kohe-kohe ta maksab selle ära.

Vahepeal selgus ka (tõlgi vahendusel), et müüja ei teadnud sellest broneerimisest midagi. Müüja väitis, et ta pole broneeringut nõudnud ega ei tea ka, et mingi broneerimisraha on makstud, et sellest pole maakler midagi rääkinud.


Oktoobris pöördusin maakleri kinnisvarabüroo tegevjuhi poole oma murega. Rääkisin talle ära tekkinud olukorra ning soovisin tema poolt kiiret lahendust.
Sellele sain vastuseks, et tegu on väga kahetsusväärse juhtumiga ning üritatakse maakleri ja müüjaga rääkides asja põhjuseni jõuda. Lisaks mainiti, et maakleriga on 2 kuud tagasi tööleping lõpetatud - kodulehel oli maakler seoses IT probleemiga veel kahjuks väljas.
Lisaks sooviti, et edastaksin kogu kirjavahetuse mis mul on (seda ma ka tegin).
Järgmises kirjas juba mainiti, et maakler on petnud nii mind kui ka bürood, omastades ilma volituseta raha ning hiljem seda enda tegevusteks kasutanud. Et tegu on kelmusega.
Maaklerile olla soovitatud võtta endale advokaat ning läbi selle tunnistada enda eksimusi ja sõlmida kirjalikult minuga lubadus, et võtab kogu süü enda peale ning tagastab kõik kõrvale pandud raha.
Kuna maakler pakkus lahenduseks tekkinud võla likvideerida 4-5 kuu jooksul osamaksetega, siis sellega ma nõus polnud. Soovisin olukorra kiiret lahendamist. Andsin sellest teada ka büroole.
Büroo aga mind muul moel aidata ei soovinud kui vaid nõustamine, sest ühegi dokumendi alusel pole maakler selle büroo esindaja ning õigust dokumente vormistada büroo alt pole maaklerile kunagi antud. Seega ei saa büroo tasuda võlgnevust eraisiku ees ning et ma ise olen selles süüdi, et eraisikule raha maksin.
Kuna büroo poolt abi ei tulnud siis sai maakleriga vormistatud novembris notariaalselt võlatunnistus ning allumine kohesele sundtäitmisele. Maakler lubas selles tasuda oma võla 3 kuu jooksul (kolme osamaksega). Lootus oli sellega asi ära lahendada ning unustada.
Kui veel detsembri alguses tuli maaklerilt üks osaline makse (ca 10% võlast) siis pärast seda on olnud vaikus. Kui tähtajad saabusid siis andsin asja täiturile menetlusse, aga tundub, et selle kaudu ka midagi tulemas ei ole.
Olles selles loos vaid heausklik ostja, siis uurin nüüd võimalust kuidas ikkagi peaks probleemi lahendama. Minu silmis on süü hoopis bürool kelle tegemata tegudest kogu see olukord tekkinud on. Minul pole võimalust kontrollida millised lepingud on maakleritel nende büroodega sõlmitud. Nii minu kui ükskõik kelle teise jaoks oli see maakler selle büroo esindaja lähtudes büroo enda ametlikule infokanalile.
Ehk soovin vaid tagasi saada saamata jäänud osa oma makstud käsirahast. Millised võimalused mul on? Kas selle info põhjal võib öelda, et mul on õigus nõuda seda raha tagasi hoopis büroolt?

Re: Käsiraha tagastamine

08 Mär 2017, 00:12

Te olete teinud kõik õigesti, et kätte saada petis-maaklerile makstud raha. Teie poolt tasutud broneerimisraha ei saa lugeda käsirahaks. Võlaõigusseaduse (VÕS) § 156 lg 1 sätestab, et käsirahaks on ühe lepingupoole poolt teisele lepingupoolele lepingu sõlmimise tõendamiseks ja selle täitmise tagamiseks antud rahasumma. Kui on tegemist kinnisvaraga, siis peaks käsiraha tasumine olema vormistatud notariaalselt. Tasutud raha oleks Teil õigus nõuda kinnisvarabüroolt, kui leiaks tõendamist, et maakler oli ikkagi büroo töötaja. VÕS § 1054 lg 1 kohaselt kui isik kasutab teist isikut pidevalt oma majandus- või kutsetegevuses, vastutab ta selle isiku poolt õigusvastaselt tekitatud kahju eest nagu enda tekitatud kahju eest, kui kahju tekitamine oli seotud selle majandus- või kutsetegevusega. Kuna büroo väidab, et maakler, kes Teid pettis ei olnud nende töötaja, siis tõepoolest büroo ei vastuta tema poolt tekitatud kahju eest. Küllap kohtutäitur suudab, siiski sisse nõuda Teie poolt tasutud broneerimisraha.


Vastas Vambola Olli.

Re: Käsiraha tagastamine

08 Mär 2017, 21:54

Tere,

Täpsustan - büroo juhatuse poole pöördusin kirjalikult, viidates kinnisvaraportaali müügikuulutusele.
Selle põhjal teadis büroo tegevjuht juba vestlusele kutsuda ka müüja (kelle kohta müügikuulutusel pole viidatud).

Ehk, eeldan, et objekti müüki vahendas büroo ise.

Lisaks, maakleri e-posti aadress asus büroo domeenis. Maakler oli nende koduleheküljel märgitud kui nende kinnisvaramaakler ning oma kirjas mainis tegevjuht asjaolule, et "kinnisvaramaakleriga lõpetati tööleping 2 kuud tagasi - kodulehel oli ta üleval veel seoses IT probleemidega".

Kuidas peaks olema võimalik tõestada asjaolu, et maakler oli tõepoolest büroo töötaja? Minul ega ka kellelgi teisel pole võimalik ettevõtte dokumentidele ligi pääseda. Ning isegi kui peaks selguma, et maakleril puudus bürooga siduv töö-/töövõtu- vms leping siis kas büroo ei peaks ikkagi olema vastutav selle eest, et nende poolt vahendatava kinnisvara müügile ei pääseks ligi keegi kolmas osapool kes seda pettuse eesmärgil kasutada saaks? Ning oma kodulehel ekslikut informatsiooni jagada (kui ma poleks büroo kodulehel seda maaklerit näinud kui ettevõtte kinnisvaramaakler, siis poleks ma ka temaga tehingusse üldse läinud)?

Üritan lihtsalt aru saada, et kas mul tasub jurist võtta ja büroo vastu hagi esitada?
Ei tea kas olukorra võib keerulisemaks teha asjaolu, et maakleriga on juba sõlmitud võlatunnistus ning see on antud juba täiturile täitmisesse (kuigi sealt 4 kuuga eriti midagi laekunud pole ja sellises tempos aegub see enne kui kogu nõue rahuldatud saab)?

Re: Käsiraha tagastamine

12 Mär 2017, 19:21

Eelnevas vastuses on sisuliselt antud vastus Teie uuele küsimusele viitega VÕS §-le 1054 lg 1. Nõustaja ei saa anda Teile kindlat suunist pöörduda kohtusse. Kui Te otsustate pöörduda kohtusse hagiga kinnisvara büroo vastu, siis on võimalik Teil taotleda kohtult abi tõendite välja nõudmiseks, kui kinnisvarabüroo keeldub neid Teile väljastamast. Teil on võimalik kinnisvarabüroo töölepingu alusel töötavate isikute kohta saada andmeid töötajate registrist. Tööandja peab oma töötaja registreerima töötajate registris e-maksuametis/e-tollis hiljemalt inimese tööle asumise hetkest ehk vahetult enne töö alustamist. Töötamise peavad registreerima kõik tööd pakkuvad füüsilised ja juriidilised isikud. Registreeritakse kõik töötajad, kelle töötamisel tekib maksukohustus Eestis.
Kui keegi süüliselt kasutades ära kinnisvarabüroo andmetele juurdepääsu ja kasutas neid andmeid oma huvides, siis ikkagi ei vastuta büroo. Kohtusse pöördumisel oleks tõesti otstarbekas pöörduda advokaadi poole, kes abistaks Teid kohtuvälisel tõendite hankimisel ja esindaks Teid kohtus vaidluses kinnisvarabürooga. See, et Te olete pööranud nõude maakleri kui füüsilise isiku vastu, ei välista hagi esitamist kinnisvarabüroo vastu.


Vastas Vambola Olli.

Vasta