Eraisiku laen

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Eraisiku laen

14 Mär 2017, 22:29

Eraisik on võlgu ja tagasimaksmine on probleemne. Kirjalikku lepingut vms pole kahjuks tehtud, aga omavahelisest vestlusest on vastused olemas.

Mis variandid mul sellisel juhul on asi ametlikuks teha, nii et see liiga kulukaks ei lähe, sest summa ise, mis veel jäänud on 465 eur?

Re: Eraisiku laen

14 Mär 2017, 22:30

Ametlikuks tegemise all mõtlete vist kohtusse pöördumist. Kohtusse pöördumisel saate lähtuda, ajast millal võlgnevus muutub sissenõutavaks. Kui Teie poolt kirjeldatuga on tegemist aastaga 2017.a. ja saate seda kohtus tõendada (ka e- toimikus tehtav maksekäsu kiirmenetlus on kohtumenetlus), siis saate hagiavalduse või maksekäsu esitadada kohtusse alates juunist. Kuna puuduvad igasugused konkreetsed kuupäevad ja ka aastanumbrid, siis on raske tõendada, millisel aastal nõue muutub sissenõutavaks ehk milliseks perioodiks olete laenu andnud.


Vastas Jana Kitter.

Re: Eraisiku laen

12 Apr 2017, 16:30

Tere

Täpsemat infot. 2016 september - 2017 veebruar tegin oma kontolt võlgnikule kokku 7 ülekannet summas 515 eur. Märtsis sain esimese tagasimakse summa 50 eur, seega on endiselt üleval 465 eur.
Kuna omavahelistest kokkulepetest (maksegraafikutest, mida on kirjeldatud omavahelistes kirjalikes vestlustes) siiski kinni ei peeta ning ühtegi kirjalikku lepingut mul sellega seoses ei ole olen mõlenud maksekäsu kiirmenetluse tegemisele. Kas see võiks olla mõeldav ja aktsepteeritav?
Kuna ühegi ülekande selgitus pole midagi sellist mis viitaks laenule ja pole ka ühtki otsest tõendit, et tegu on võlaga (st lepingut vms), siis kas omavahelised ülekanded on üldse aktsepteeritav tõend maksekäsu kiirmenetluse puhul?

Veebruaris 2017 oli omavahelises kirjalikus vestluses küll juttu, et mis osadena ja millistes kuudes summad laekuvad, ent need polnud siiski kirjutatud välja detailselt (mainitud on kuu nimetust, mille järel summa arvuna nt märtsis 150, aprillis 180 jms).
Seega mingit konkreetset lepingut, kirja vms ei ole, milles oleks välja toodud laenusumma, -periood jms. Olemas on ainult omavahelised laekumised pnagas (selgitus on mittemidagiütlev) ja eelpool mainitud vestlus, kus teemast on küll juttu, ent midagi korrektset seal kuupäevade või summade osas siiski kirjas ei ole.
Kas nende andmetega tasub maksekäsu kiirmenetlust proovida või peavad seal olema siiski konkreetsemad tõendid nt kirjalik leping vms?

Tänud ette!

Re: Eraisiku laen

26 Apr 2017, 09:38

Tere,

Võlaõigusseaduse par. 8 kohaselt on leping on tehing kahe või enama isiku (lepingupooled) vahel, millega lepingupool kohustub või lepingupooled kohustuvad midagi tegema või tegemata jätma.
Sama seaduse par. 9 lg. 1 sätestab, et leping sõlmitakse pakkumuse esitamise ja sellele nõustumuse andmisega, samuti muul viisil vastastikuste tahteavalduste vahetamise teel, kui on piisavalt selge, et lepingupooled on saavutanud kokkuleppe.

Sama seaduse par. 11 näeb ette, et lepingu võib sõlmida suuliselt, kirjalikult või mis tahes muus vormis, kui seaduses ei ole sätestatud lepingu kohustuslikku vormi.
Võlaõigusseadus ei näe ette kahe füüsilise isiku vahel sõlmitavale lepingule kohustusliku vormi.

Võlaõigusseaduse par. 11 prim annab püsiva andmekandja mõiste ehk püsiv andmekandja on vahend, mis võimaldab isikul säilitada isiklikult temale suunatud teavet nii, et see on teabe otstarbele vastava aja jooksul kättesaadav ja muutmata kujul taasesitatav. Teie poolt kirjeldatud kirjalik vestlus vastab püsiva andmekandja tunnustele ja seega Te saate seda vestlust kasutada tõendina võlasuhte olemasolu kohta.

Võlaõigusseaduse par. 100 kohaselt on kohustuse rikkumine võlasuhtest tuleneva kohustuse täitmata jätmine või mittekohane täitmine, sealhulgas täitmisega viivitamine. Sama seaduse par. 101 lg. 1 punkt 1 näeb ette, et kui võlgnik on kohustust rikkunud, võib võlausaldaja nõuda kohustuse täitmist. See tähendab, et kui võlgnik jätab ühe tagasimakse tegemata, muutub kogu võlg sissenõutavaks.

Tsiviilseadustiku üldosa seaduse par. 136 lg. 3 sätestab, et kui tähtpäeva saabumine on määratud kuudes arvutatava tähtajaga, saabub tähtpäev viimase kuu vastaval päeval. Seega näiteks kui tähtaeg on 2017. a. mai, siis tähtaeg saabub 31. mail.

Võlaõigusseaduse par. 29 sätestab reeglid, millest juhindutakse lepingu tõlgendamisel alljärgnevalt:
(1) Lepingu tõlgendamisel lähtutakse lepingupoolte ühisest tegelikust tahtest. Kui see tahe erineb lepingus kasutatud sõnade üldlevinud tähendusest, on määrav lepingupoolte ühine tahe.
(2) Lepingu tõlgendamisel ei või aluseks olla ebaõige tähistus või väljendusviis, mida lepingupooled kasutasid eksimuse tõttu või soovist varjata oma tegelikku tahet.
(3) Kui üks lepingupool mõistis lepingutingimust teatud tähenduses ja kui teine lepingupool lepingu sõlmimise ajal seda tähendust teadis või pidi teadma, siis tõlgendatakse lepingutingimust selliselt, nagu esimene pool seda mõistis.
(4) Kui lepingupoolte ühist tegelikku tahet ei saa kindlaks teha, tõlgendatakse lepingut nii, nagu lepingupooltega sarnane mõistlik isik seda samadel asjaoludel pidi mõistma.
(5) Lepingu tõlgendamisel tuleb eelkõige arvestada:
1) lepingu sõlmimise asjaolusid, sealhulgas lepingueelseid läbirääkimisi;
2) tõlgendust, mille lepingupooled on samale lepingutingimusele varem andnud;
3) lepingupoolte käitumist enne ja pärast lepingu sõlmimist;
4) lepingu olemust ja eesmärki;
5) vastaval tegevus- või kutsealal mõistetele ja väljenditele tavaliselt antavat tähendust;
6) tavasid ja lepingupooltevahelist praktikat.
(6) Lepingutingimust tuleb tõlgendada koos teiste lepingutingimustega, andes sellele tähenduse, mis tuleneb lepingu kui terviku olemusest ja eesmärgist.

Kokkuvõtteks, Teil on võimalik tõendada laenulepingu olemasolu ja selle tingimusi esitades kohtule püsival andmekandjal olevaid tõendeid.

Vastas Lia Niitaru

Vasta