ostu-müügileping

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

ostu-müügileping

13 Apr 2017, 13:52

Tere!

Probleem järgmine; ca 5 aastat tagasi ostsin eraisikuna omale rootsist miniekskavaatori( ostu-müügi leping olemas ja samuti veoarve eestisse). kasutasin masinat ca aasta ja siis tuttava tuttav tahtis seda minu käest rentida,olin nõus aga mingisugust kirjaliku lepingut me ei teinud. möödus kuid ja kui hakkasin masinat tagasi küsima siis pakkus see sama tuttava tuttav et ta võiks selle hoopis ära osta. kui olime hinnas kokkuleppele saanud siis küsis et kas saaks tasuda osamaksetena. olin nõus aga minupoolne nõue oli et siis hind 10% kallim ja nii see jutt sinnapaika jäi. osamakseid laekus nii nagu jumal juhatab,mõni kuu ilusti ja teinekord kuid hiljem. suure surmaga sai ta kokkulepitud 12000 eurot lõpuks makstud aga see 10% jäi laekumata. püüdsin küll telefonitsi küll läbi tuttavate teda kätte saada aga tulutult. Nüüd see sama minu ekskavaator brc autokeskuses müügis. Meil omavalel ostu-müügi lepingut polnud sest mina polnud seda nõus tegema ennem kui kogu raha makstud on. siit ka küsimus et kas seaduse järgi olen endiselt mina ekskavaatori omanik ja mis õigused mul ekskavaatorile on? või mida peaksin tegema?

Parimat!

Re: ostu-müügileping

20 Apr 2017, 15:20

Tere,

Teie poolt kirjutatu põhjal on alust arvata, et sõlmisite ekskavaatori müügilepingu suulises vormis.
Võlaõigusseaduse par. 11 lg. 1 kohaselt võib lepingu võib sõlmida suuliselt, kirjalikult või mis tahes muus vormis, kui seaduses ei ole sätestatud lepingu kohustuslikku vormi.
Võlaõigusseadus ei kehtesta müügilepingu kohustuslikku vormi, seega suuline leping on kehtiv.
Võlaõigusseaduse par. 208 lg. 1 kohaselt asja müügilepinguga kohustub müüja andma ostjale üle olemasoleva, valmistatava või müüja poolt tulevikus omandatava asja ning tegema võimalikuks omandi ülemineku ostjale, ostja aga kohustub müüjale tasuma asja ostuhinna rahas ja võtma asja vastu.
Seega eeldatakse, et kui ostja on müüjale ostuhinna tasunud on ta ka asja omandanud. Vaidluse korral on suulise lepingu asjaolude väljaselgitamine keerulisem kirjaliku lepinguga võrreldes.

Vastas Lia Niitaru

Vasta