Varjatud puudused kinnisvaral

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Varjatud puudused kinnisvaral

20 Apr 2017, 19:20

Tere!
Ostsin aasta tagasi 70.aastatel ehitatud korteri. Ostu-müügi lepingus on punkt
2.4.3. Talle teadaolevalt ei ole MÜÜGILEPINGU ESEMEL, sh hoonetel mingeid varjatud puudusi ega vigu, mida ei oleks võimalik märgata selle tavapärasel viisil ülevaatamise käigus. Elamu on ehitatud 70. aastatel ja vajab remonti. MÜÜJA
kasutuses olnud ruumid ei ole kindlustatud.

Suuliselt väitis müüja, et küttekolded on korras ja välisel vaatlusel ei tekkinud kahtlusi. Lepingusse kahjuks see punkt kirja ei saanud.

Aasta hiljem olen jõudnud korteri remondiga nii kaugele, et mõtlen sissekolimisele ja tellisin küttekolde kohta hinnangu ning selgus, et see on kasutuskõlbmatu ning ohtlik. Kas siin kohal on tegemist varjatud puudusega ja on võimalik küsida müüjalt kompensatsiooni? Enne ostu ei taibanud küttekolde hinnangut teha, sest väideti, et sellega probleeme pole.

Re: Varjatud puudused kinnisvaral

02 Mai 2017, 16:49

Tere,

Võlaõigusseaduse (edaspidi: VÕS) par. 217 lg. 1 sätestab, et ostjale üleantav asi peab vastama lepingutingimustele, eelkõige koguse, kvaliteedi, liigi, kirjelduse ja pakendi osas.

VÕS § 218 lg. 1 kehtestab, et müüja vastutab asja lepingutingimustele mittevastavuse eest, kui mittevastavus on olemas juhusliku hävimise ja kahjustumise riisiko ülemineku ajal ostjale, isegi kui mittevastavus ilmneb hiljem.

Sama paragrahvi lg. 2 kohaselt tarbijalemüügi puhul vastutab müüja asja lepingutingimustele mittevastavuse eest, mis ilmneb kahe aasta jooksul asja üleandmisest ostjale. Tarbijalemüügi puhul eeldatakse, et kuue kuu jooksul asja ostjale üleandmise päevast ilmnenud lepingutingimustele mittevastavus oli olemas asja üleandmise ajal, kui selline eeldus ei ole vastuolus asja või puuduse olemusega.

VÕS par. 1 lg. 5 sätestab, et VÕS tähenduses on füüsiline isik, kes teeb tehingu, mis ei seondu iseseisva majandus- või kutsetegevuse läbiviimisega.

Seega on tegemist tarbijamüügilepinguga ning müüja vastutab asja lepingutingimustele mittevastavuse eest, mis ilmneb kahe aasta jooksul asja üleandmisest ostjale.

Tuleb silmas pidada, et VÕS par. 220. lg. kohaselt peab ostja teatama asja lepingutingimustele mittevastavusest müüjale mõistliku aja jooksul pärast seda, kui ta asja lepingutingimustele mittevastavusest teada sai või pidi teada saama. Tarbijalemüügi puhul peab tarbija teatama asja lepingutingimustele mittevastavusest müüjale kahe kuu jooksul pärast seda, kui ta sai mittevastavusest teada.

Vastas Lia Niitaru

Vasta