Tähtajalise üürilepingu lõpetamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tähtajalise üürilepingu lõpetamine

08 Mai 2017, 20:51

Tere,

Soovisin lõpetada oma tähtajalist üürilepingut, kuna lepingus on kirjas, et kolmekuulise etteteatamise ajaga võivad seda teha mõemad pooled. Lepingu punktis 6.4 on kirjas "Mõlemal Poolel on õigus Leping ennetähtaegselt sõltumata põhjusest üles öelda, teavitades teist Poolt Lepingu lõpetamise soovis kirjalikult vähemalt 3 kuud ette." Nii ma ka tegin (leping lõppeb muidu alles novembri alguses 2017). Probleem on aga selles, et olen kogu üüri ette maksnud ning korteri omanik vastas mulle, et võime lepingu lõpetada, aga ettemakstud raha ta tagasi mulle ei anna.
Lepingu punktis 6.7 on kirjas, et "Juhul, kui Leping lõpeb enne punktis 2.7 nimeatatud tähtaega erakorralise üles ütlemise tõttu ning Üürileandjal puuduvad Lepingu ennetähtaegsel lõppemisel Lepingust tulenevd nõuded Üürniku vastu, tagastab Üürileandja Lepingu lõppemisesele järgneva perioodi eest Üürniku poolt ettemakstud Üüri. Üürileandja tasub nimetatud ettemakstud Üüri 5 (viie) päeva jooksul alates Lepingu lõppemisest Üürniku arvelduskontole."
Midagi pole aga mainitud selle kohta, kui üks osapooltest lõpetab lepingu sõltumata põhjusest 3-kuulise etteteatamisega.
Kas omanikul ongi siis õigus jätta minu ette maksud üür endale? Ja kui põhjusest sõltumatu ülesütlemine on mõlemapoolne, kuidas siis see võimalik oleks?
Põhjus, miks ma soovin ära kolida on see, et soovime osta maja Tallinnast väljas ja kuna lõpeamise aeg on nii pikk (kolm kuud) mõtlesin juba varakult omanikule teada anda, kuid ma ei teatanud seda talle seda põhjust, vaid tuginesin ainult punktil 6.4.

Tänan abi eest ja ään teie vastust ootama!

Re: Tähtajalise üürilepingu lõpetamine

17 Mai 2017, 12:03

Tere,

Võlaõigusseaduse § 337 sätestab, et kui üürnik on üüri või kõrvalkulud üürilepingu lõppemisele järgneva aja eest ette maksnud, peab üürileandja ettemaksu koos käesoleva seaduse §-s 94 sätestatud intressiga üürnikule tagastama.

Sama seaduse § 94 lg. 1 kohaselt on intressimääraks poolaasta kaupa Euroopa Keskpanga põhi refinantseerimisoperatsioonidele kohaldatav viimane intressimäär enne iga aasta 1. jaanuari ja 1. juulit, kui seaduses või lepinguga ei ole ette nähtud teisiti.

Seega üürileandjal ei ole õigust ettemakstud üüri endale jätta ning lisaks üürisummale on ta kohustud tasuma intressi, sest kasutas Teie raha.

Vastas Lia Niitaru

Vasta