Võlg kohtus ja käendus...

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Võlg kohtus ja käendus...

15 Juul 2017, 01:31

Sai võetud 10 kuud tagasi laenuasutusest laen 10000.- .Tagatist ei olnud vaja vaid käendajat. Nüüd suur jama käes laen kohtus ja käendaja ähvardab ,et teeb ükskõik mida aga tema ei maksa vaid teeb minu elu põrguks ja minu perel.Mida peaksin tegema ...Kuna mul pole sellist summat korraga võta ja abikaasa ka ei sobi käendajaks kuna kodune. Käendaja nõuab käendusest vabastamist ...Kuidas peaksin edasi käituma..Kas saan teda käendusest vabastada ja kas saan ka sõlmida läbi kohtu maksegraafikut mida olen suuteline maksma. :( :( :(

Re: Võlg kohtus ja käendus...

21 Juul 2017, 05:46

Tere

Võlaõigusseaduse järgi võtab käenduslepinguga käendaja vastutuse võlausaldaja ees teise isiku ehk põhivõlgnikuvõlgniku kohustuste täitmise eest. See tähendab, et kohustuste täitmata jätmise korral vastutavad käendaja ja põhivõlgnik võlausaldaja ees solidaarselt. Sellisel juhul nõutakse Teie kirjeldatud olukorras võlg sisse käendajalt ja käendajal tekib nõudeõigus Teie vastu.
Käenduse lõppemise alused on VÕS § § 153
(1) Käendus lõpeb:
1) käendusega tagatud kohustuse lõppemisega;
2) kohustuse ülevõtmisega, kui käendaja ei andnud nõusolekut vastutada uue võlgniku eest;
3) tähtajalise käenduse korral tähtaja möödumisega.

Eeltoodust tulenevalt puuduvad seaduses võimalused isiku käendusest vabastamiseks. Küll aga saab seda teha võlausaldajaga kokkuleppel kui käendaja asemele astub teine isik, keda võlausaldaja käendajana aktsepteerib või kui võlausaldaja on nõus käendaja käendusest vabastama olukorras kus põhivõlgnik pakub talle mõnd muud sobivat lisatagatist.

Kui võlausaldaja on esitanud võla väljanõudmiseks hagi kohtusse, saab kohtult taotleda muuhulgas ka maksegraafiku koostamist. Kohus kaalub asjaolusid ja teeb õiglase otsuse asjaoludest ja oma siseveendumusest lähtuvalt taotluse rahuldamise või rahuldamata jätmise kohta. Seega tuleb kõik vastuväited, taotlused ja ettepanekud esitada juba kohtus. Kui seda pole tehtud ja kohtuotsus on juba jõustunud ei saa enam eriti midagi muuta.

Vastas Tiina Mölder
Eesti Õigusbüroo OÜ jurist

Vasta