Auto ostu-müügi leping

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Auto ostu-müügi leping

13 Sept 2017, 12:47

Tere

Mure siis selline, ostsin eraisikult aasta tagasi auto, järelmaksuga. Osa raha maksin kohe sisse ja ülejäänud läks osade kaupa maksmisele. Juhtus aga nii, et enne kui jõudsin viimased kaks makset ära teha, kaotasin töö. Maksed nihkusi kuu aega edasi. Tänaseks on üks makse sooritatud, teise makse tähtaeg oli 10 sept. selle palusin nihutada 10.oktoobriks. vana omanik sai mari tigedaks ja tahtis raha saada sulas, kuigi lepingus oli kirjas, et kontole kanda. intress oli lepingus 5% päevas. Kas makstud osamakselt saab edasi viivist arvestada või mitte ja kas auto endisel omanikul on õigus tulla ja auto lihtsalt ära viia, ilma et ta solmiks mingi kirjaliku kokkuleppe minuga auto tagastamise suhtes? Pean silmas et tal on oma võtmed ka veel alles, et kas ta saab ja tohib istuda lihtsalt autosse ja sellega minema sõita, ilma et mind sellest teavitaks?
Üks viimane kuu on veel tasuda vaja, olen selle valmis uuel kuul tasuma koos viivistega.
Ja veel üks küsimus, kui augusti kuu makse on tehtud, küll kuu aega hiljem aga siiski, siis kas tekkinud viiviselt saab ta veel viivist nõuda?

Tänud

Re: Auto ostu-müügi leping

19 Sept 2017, 13:23

Tere,

Esmalt viivisest. Võlaõigusseadus § 113 kohaselt saab rahalise kohustuse täitmisega viivitamisel nõuda viivist. Viivist saab nõuda arvates kohustuse sissenõutavaks muutumisest kuni kohase täitmiseni. Ehk teisisõnu, alates maksetähtpäeva saabumisest kuni tasumiseni. Juba tasutud summalt enam viivist nõuda ei tohi. Sama § lg 6 järgi ei ole viivist lubatud nõuda intressi, sealhulgas viivise, ega muu raha kasutamise tasu maksmisega viivitamise korral.Sellest võlgniku kahjuks kõrvalekalduv kokkulepe on tühine.
VÕS § 114 Kui võlgnik rikub kohustust, võib võlausaldaja anda võlgnikule kohustuse täitmiseks täiendava mõistliku tähtaja. Kui võlausaldaja nõuab kohustuse täitmist, kuid ei määra selleks täiendavat tähtaega, eeldatakse, et täitmiseks on antud mõistlik täiendav tähtaeg. Kui võlausaldaja on täitmiseks täiendavalt andnud ebamõistliku tähtaja, pikeneb see mõistliku täiendava tähtajani. § 116 kohaselt võib lepingupool leingust küll taganeda kui teine pool on lepingut rikkunud, ent tegemist peab olema seejuures lepingu olulise rikkumisega.Lepingust taganemine kohustuse täitmiseks käesoleva seaduse §-s 114 nimetatud täiendavat tähtaega andmata ei ole lubatud, kui kohustust rikkunud lepingupool kannaks teise lepingupoole lepingust taganemise korral kohustuse täitmiseks või täitmise ettevalmistamiseks tehtud kulutustega võrreldes ebamõistlikult suurt kahju. Nimetatud sätete koosmõjust tuleneb, et endine omanik võib küll lepingust taganeda ja auto Teilt ära võtta, ent selleks peabta eelnevalt andma täiendava mõistliku tähtaja Teile kohustuste täitmiseks.

Vastas
Tiina Mölder
juurist

Vasta