Nõuded korteri omaniku vastu

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Nõuded korteri omaniku vastu

15 Mär 2018, 12:21

Probleem on järgmine. Sõlmisin 23.07.2017 tähtajalise üürilepingu. 07.11.2017 tegin ülesütlemisavalduse (soovisin 07.12 lepingu lõpetada), sai kokku lepitud, et leping (ja üüri, kommunaalide tasumine) jätkub kuni uue üürilise leidmiseni, kes väidetavalt kolis korterisse 01.01.2018. Suhelnud olen ainult maakleriga, sest omanik pidi olema välismaal. Maakler aga viivitab lepingu lõpetamisega ja tundub üsna lootusetu ka tagastamisele kuuluvat raha omanikult kätte saada (üür, hüvitis minu poolt korterisse jäetud asjade eest jm)

Lisaks veel, et nõuetest tagatisrahale pole midagi mainitud, lepingus on muidugi punkt sees, et lepingu ennetähtaegsel lõpetamisel ei kuulu tagatisraha tagastamisele. Samas seaduse järgi on seda ju õigus nõuda 2 kuud pärast lepingu lõppemist, kui omanik ei ole omapoolseid nõudeid esitanud, kuigi lepingut pole kirjalikult lõpetatud. Kas tagatisraha nõudmiseks peab see olema kindlasti tehtud? Kuidas aga peaks üldse käituma, et raha kätte saada?

Re: Nõuded korteri omaniku vastu

22 Mär 2018, 12:45

Tere,

Reeglina ei ole tähtajalist üürilepingut võimalik korraliselt üles öelda (VÕS § 309 lg 1). Lihtsustatult öeldes tähendab see seda, et tähtajalist lepingut saab varem lõpetada üksnes juhul, kui selleks esinevad erakorralised alused, nn mõjuv põhjus (reeglina lepingu rikkumine teise poole poolt).Põhjus on mõjuv, kui selle esinemise korral ei saa ülesütlemist soovivalt lepingupoolelt kõiki asjaolusid arvestades ja mõlema huvisid kaaludes eeldada, et ta jätkab lepingu täitmist (VÕS § 313 lg 1). Üürilepingu erakorralist ülesütlemist õigustab vaid poolte jaoks ettenägematu asjaolu, mille tõttu poolte huvisid kaaludes saab eeldada, et lepingu täitmine ühe või teise poole jaoks on muutunud võimatuks. Lisaks seaduses sätestatud üürilepingu lõpetamise alustele on pooltel võimalik kokku leppida täiendavates lepingu lõpetamise alustes või muuta seaduses sätestatud üürilepingu lõpetamise aluseid. Tagatisraha tuleb tagastada peale üürilepingu lõppemist, kui üürileandjal ei ole üürniku vastu lepingust tulenevaid nõudeid. Kõik seadusest erinevad üürniku kahjuks sõlmitavad kokkulepped on tühised. Seega on tühine ka tagatisraha puudutav punkt lepingus.
Tagatisraha ja hüvitis, kui te olete hüvitises kokku leppinud, on Teil õigus kätte saada. Kui see ei õnnestu kokkuleppel, on võimalik pöörduda üürikomisjoni, kui Teie omavalitsuses on selline moodustatud või kohtu poole. Kui vajate abi korrektsete dokumentide koostamisel ja probleemi lahendamisel, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta