Notari juurde mineku kohustus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Notari juurde mineku kohustus

30 Juul 2018, 12:16

Tere!

Sain kohutmääruse makseettepaneku võlgnevuse tasumiseks. Kuna nõutud kogusumma oli minu arvates ebaõiglaselt suur, otsustasin esitada vastuväite. Aktsepteerisin võla põhiosa ning viivist. Ei aktsepteerinud sissenõudekulusid, kahjuhüvitist. Võtsin ühendust avaldaja esindajaga ja palusin maksegraafikut. Mingit vastust kuude jooksul minu vastuväitele ja saadetud kirjale ei tulnud. Selle aja jooksul tegin igakuiselt osalisi tagasimakseid võlgnevuse tasumiseks, küll minimaalseid aga vastavalt minu maksevõimekusele. Nüüd hiljuti kontakteerus avaldaja õigusbüroo ning tegi ettepaneku võlasumma fikseerimiseks notari juures. Küsisin kas on võimalik lahendus leida ka ilma notarisse tulekuta nt elektrooniliselt kuidagimoodi, sain eitava vastuse väitega, et võlasumma mittesuurenemise huvides on mõistlik notarisse kohapeale tulla ja asi ära fikseerida. Küsimus mis ajendas mind siia kirjutama ongi see, et kas ainuõige võimalik lahendus ongi võlasumma fikseerimiseks ja maksegraafiku koostamiseks pöörduda notari poole s.t füüsilise kohalolekuga. Miks notarisse minna ei taha: 1) notar asub 150 km kaugusel minu elukohast 2) pean töölt vabaks võtma, tõenäoliselt ka palgata puhkuse päeva. Arvestades minu maksejõuetust ei saa ma omale palgata puhkusepäeva lubada, see läheb lihtsalt liiga kalliks. Töötasu tuleb väiksem ning lisakulu transpordi peale, et notari juurde minna. Kohalesõitmise asemel saaksin tranpordile ja tegemata jäänud tööpäeva raha panustada võlgnevuse tasumisele.

Kas on olemas mingi lahendus olukorrale mis säästaks notari juurde minemisest. Kuidas saan muul viisil paluda võlasumma fikseerimist ja maksegraafiku koostamist? Kas elektrooniline avaldus, võin ka digiallkirjastada ei võiks asendada notari juurde minekut?

Re: Notari juurde mineku kohustus

06 Aug 2018, 21:56

Tere,

Üldiselt on võimalik kohtuväliseid maksekokkuleppeid sõlmida mistahes vormis. Iga kokkulepe eeldab aga mõlema poole nõusolekut. Seega, kui üks pool nõuab kokkuleppe notariaalset tõestamist ja muus vormis kokkuleppe sõlmimist ei aktsepteeri, tulebki seda teha või kokkulepe sõlmimata jätta.
Tõenäoliselt on võlausaldaja huvi kokkuleppe notariaalseks sõlmimiseks tulenev asjaolust, et notariaalset kokkulepet, kui sellesse on tehtud vastav märge, on võimalik täitemenetluses sundtäidetavaks pöörata ilma, et kohtusse avaldust esitamata ja kohtuprotsessi läbimata.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta