Mitu nõuet tohib olla taust.ee portaalis ühe alusega?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Mitu nõuet tohib olla taust.ee portaalis ühe alusega?

31 Juul 2018, 15:18

Tere!

Minul on tekkinud olukord kus üks inkassoettevõte müüs minuga seotud nõude teisele inkassofirmale ning luges taust.ee portaalis müügi järel aastal 2016 võla lahendatuks. Pärast ostu sisestas teine ettevõte sama alusega andmed taust.ee portaali ning märkis maksehäire tekkimise ajaks mitte tegeliku nõude tekkimise aja, mis oli ca kümme aastat tagasi, vaid hoopis nõude ülesostmise aja. Seega on minu suhtes avaldatud hetkel kaks nõuet ühe alusega. Minu hinnangul ei saa selline olukord olla võimalik, sest see tähendab, et kui iga kahe aasta järel müüakse aegunud nõuded edasi ja need sisestatakse kui uued maksehäired, siis see tähendab seadusest mööda hiilimist ja minu huvide kahjustamist. Kas ma olen asjadest õigesti aru saanud või ongi normaalne olukord kus näiteks üks 100.- nõue sisestatakse viie menetleja poolt ja kogu võlgnevuse summaks tuleb sedasi 500.- lisaks inkassode teenustasud. Samuti ei ole mitte keegi sisestanud maksehäire aluseks olevaid dokumente ja kui neid küsida, siis saan vastuseks, et nõudeõigus ei aegu ja ma võin pöörduda kohtusse, sest nemad ise seda teha ei kavatse.

Tegelike maksehäirete tekkimise ajal, aastal 2008 ja 2009 palusin kõikidel inkassodel, kes ähvardasid nõuete mitte tasumisel kohtusse pöörduda, seda ka teha, sest mul ei olnud püsivat sissetulekut ja mulle tundus kõige mõistlikum lasta asjad kohtust läbi ja edastada kohtutäituritele, kes arestivad mu arved ja ma ise ei pea paaniliselt iga päev mõtlema, kas mul järgmine kuu on võimalik raha tasuda või mitte. Saan aru, et laenud on minu kohustus tagasi maksta kuid kui mul see ei õnnestu, ja on loodud meetmed võlgnevuste menetlemiseks, siis ma ei saa vastutada inkassode eest, kes hooletusest või ahnusest on mööda lasknud kolmeaastase aegumistähtaja ja kohtusse pöördumisega ilmselgelt hiljaks jäänud ja nüüd sisuliselt terroriseerivad mind aegunud nõuete ülevalhoidmisega. Kõik teised, kes kohtusse pöördusid, on 2015. aasta märtsi seisuga oma raha ka kätte saanud.

Re: Mitu nõuet tohib olla taust.ee portaalis ühe alusega?

07 Aug 2018, 22:39

Tere,

Maksehäire avaldamise ebaõigsuse korral soovitan pöörduda vaidega taust.ee poole. Samuti saab pöörduda ebaõigete andmete avaldamise korral Andmekaitseinspektsiooni.
Maksehäire alguse kuupäev maksehäireregistris ei oma aegumisele mingit juriidilist mõju. Õigeks ei saa pidada olukorda, kus sama maksehäire on sisestatud erinevate sissenõudjate poolt. Maksehäire algusajaks saab olla siiski selle tekkimise aeg.
Kui vajate abi inkassoettevõtetega suhtlemisel soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes www.juristaitab.ee. Maksehäire sissenõudja on kohustatud Teie nõudmisel esitama nõude aluseks olevad dokumendid.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta