Kaasomandi jagamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandi jagamine

18 Mär 2019, 10:02

Tere
Kaks perekonda on saanud pärandina talumaja koos kõrvalhoonete ja maaga. Omavaheliselt on kinnistu kasutamine kokkulepitud. Kuna tegemist on vanemate inimestega siis võib lähiajal tekkida vajadus kinnisasja edasi pärandamiseks. Millised on variandid kaasomandi jagamiseks, et see oleks ka juriidiliselt dokumenteeritud?

Re: Kaasomandi jagamine

25 Mär 2019, 19:37

Tere,

Teie küsimusest selgub, et pärand on vastu võetud ühiselt ja tegemist on pärandvara ühisusega. See tähendab, et nad on kõikide pärandvara hulka kuuluvate esemete ühised omanikud (nagu on abikaasade ühisvara puhul) ja kõiki vara puudutavaid otsuseid, sh müüa, saavad nad langetada ainult üheskoos. Juhul kui pärijad soovivad pärandvara ühisuse lõpetada ning pärand varaomavahel jagada, tuleb neil sõlmida pärandvara jagamise leping. Pärandvara jagamisel määratakse kindlaks, millised pärandi hulka kuuluvad asjad või nende osad, samuti õigused ja kohustused jäävad igale kaaspärijale. Kui pärandvara hulka kuulub kinnisasi, hooneühistu liikmesus või osaühingu osa, peab pärandvara jagamise leping olema notariaalselt tõestatud. Kui mõni pärija on saanud seejuures vähem vääruslikuma asja, kui tal oleks olnud õigus saada, on tal õigus nõuda rahalist hüvitist sellelt pärijalt kes sai suurema väärtusega asja.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta