Kaasomandi lõpetamine!

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 23 Apr 2019, 20:23

Kaasomandi lõpetamine!

23 Apr 2019, 20:48

Tere!
Palume nõu, kuidas õiglaselt lõpetada 50/50 korteri kaasomand! Korteri turuväärtus hindamisakti alusel 50000.- eurot, laenujääk 12000.- eurot.
Vaidlus all on küsimus, kuidas on õiglane hüvitada teisele poolele tema osa korterist, kas pool turuväärtuset (25000.-) või pool turuväärtusest miinus pool laenujääki (25000-6000=19000)?

Postitusi: 1311
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Kaasomandi lõpetamine!

26 Apr 2019, 09:35

Tere

Kaasomandit saab lõpetada erinevatel viisidel. Kaasomandi võib lõpetada selliselt, et kinnisasi müüakse enampakkumisel või kinnisasi tervikuna jäätakse ühele kaasomanikule, kes kohustub omandist ilma jääjale maksma rahalise hüvitise. Üldjuhul soovitakse jätta kinnisasi ühele omanikule olukorras, kus kinnisasja koormav hüpoteek tagab ühe kaasomaniku kohustusi, makstes teisele kaasomanikule omandi kaotuse eest õiglast hüvitist. Õiglase hinna leidmiseks määratakse kaotatud omandi väärtus kindlaks võimalikult täpselt omandi kaotamise aja seisuga ja väärtuse määramiseks tuleb hinnata asja väärtust tervikuna.
Kui korter on soetatud laenuga, tuleb arvestada ka seda, kelle kanda jääb laenukohustus. Kaasomandi jagamisel võib võtta arvesse kaasomandi soetamiseks aga ka säilimiseks tehtud kulutuste jaotust. Kui üks kaasomanikest tasub ainuisikuliselt omandi soetamiseks võetud laenu, on mõistlik seda õiglase hüvitise määramisel arvesse võtta. Asjaõigusseaduse § 75 kohaselt kannab kaasomanik vastavalt temale kuuluva osa suurusele ühisel asjal lasuvaid koormatisi, samuti selle asja alalhoidmise, valdamise ja kasutamisega seotud kahju ja kulutusi. Seega võib olla õigustatud hüvitise suurusest maha arvata teise kaasomaniku osaga võrdeline laenuosa.
Siiski on õiglane hüvitis, mille mõlemad pooled hindavad õiglaseks. Kohtud on sageli vaidluse korral lahendanud olukorra kaasomanikevahelise enampakkumise teel.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta