Kaasomandis kinnisvara müügi nüansid

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandis kinnisvara müügi nüansid

05 Apr 2023, 16:15

Tere

Soovin osta vanemalt ja vanavanemalt kaasomandis olevat kasutatud kinnisvara (elamu), mille nad said päranduseks.
Sellest lähtuvalt on mul mõned küsimused:

1) Kas kaasomandis kinnisvara võivad omanikud müüa ühe lepinguga, nii et mina kui ostja ei pea iga omanikuga eraldi lepingut sõlmima (ja kas sellega kaasneb veel mingeid nüansse)?

2) Kui kaasomandi müüvad ära kõik omanikud korraga, siis kas neile endistele kaasomanikele (nendele, kes oma kaasosa just ära müüsid) tekib ostueesõigus teise omaniku müüdud osale (või lõpeb ostueesõigus hetkest, mil kaasomanik ka ise oma osa maha müüb)?

3) Kes muudab kinnistusraamatus ära omanikud ning kas ma pean kinnisvara eest maksma enne või pärast omanike muutmist?

4) Mis tähtaja jooksul pean müügilepingus oleva summa ja muud kulud tasuma?

5) Kuidas saan ma kontrollida, kas kinnstul on hüpoteeke või laene?

6) Kas kinnisvara saab müüa 1 euroga ja kas sellest tulumaks muutub või mitte (juhul, kui üldse tulumaksu maksta tuleb)?
Kui tulumaks sõltub vara väärtusest, siis kes ütleb, kui palju see väärt on?
Kõnealune kinnisvara on üle 25 aasta remontimata olnud ja igas mõttes räämas.
Kas piisab sellest, kui omanik ütleb, palju see vara väärt on ja müüb selle hinnaga (ja tulumaks tuleb müügisummalt) või on ilmtingimata vaja välist hindajat?

7) Kui kumbki kaasomanikest ei ela ise müüdaval pinnal, aga pole ise kinnisvara kunagi müünud (st pole tulu olnud kinnisvarast), siis kas müüdavale kinnisvarale kehtib tulumaks? Juhul, kui see midagi mõjutab, siis kinnisvara saadi päranduseks, kus praegu elavad sees ühe kaasomaniku lapsed (üks neist mina), kellele kinnisvara ei kuulu. Ka kaasomanik ise on siin elanud, aga läks töö tõttu mujale elama, kuigi tema asjad on veel siin ning periooditi ta ka ööbib ja külastab. Kinnisvara ei ole üüriks olnud.

8) Kui tulumaks sellises olukorras kaasneb, siis mille pealt seda arvutatakse?

9) Mis maksud peale võimaliku tulumaksu ja notaritasu kinnisvara müümisel veel kaasnevad?

Aitäh!

Re: Kaasomandis kinnisvara müügi nüansid

06 Apr 2023, 08:46

Tere

Kaasomandis olevat kinnisasja on võimalik müüa nii viisil, et kaasomanikud müüvad kogu asja ühiselt, ühe võõrandamislepinguga, milles on kaks müüjat, kui ka kumbki kaasomanik eraldi, seejuures müüb kumbki vaid talle kuuluvat kaasomandi mõttelist osa. Müügilepingu tingimused, sealhulgas eseme hinna ja raha tasumise korra, lepivad ostja ja müüja(d) kokku. Kui lepitakse kokku koheses tasumises, soovitan kasutada notari deposiitkontot. Rohkem informatsiooni saab anda tehingut tõestav notar.
Ostueesõigust saab kasutada siiski vaid see kaasomanik, kes omanik on. Kui omand on enne ostueesõiguse kasutamise õiguse tekkimist võõrandatud, on oma osa võõrandanud kaasomaniku õigus ostueesõigust teostada lõppenud.
Kinnistul lasuvaid kohustusi saab vaadata kinnistusregistrist. Omaniku jaoks on päring tasuta, mitteomanikul tuleb tasuda väike tasu.
Vajalikud kinnistusraamatu kanded võib muuta notar, ent seda on võimalik lepingu alusel teha ka kinnistusregistri iseteeninduses.
Soovitan kõiki tehingut puudutavaid küsimusi arutada ka tehingut tõestava notariga.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta