Üle naabri aia

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 29 Sept 2018, 15:01

Üle naabri aia

29 Sept 2018, 15:08

Tere! Meie aias on vana õunapuu, mis on kunagi nõukogude ajal toimunud maade äravõtmise ajal jäänud poole meetri kaugusele uue naaberkrundi aiast. Loomulikult on vanal puul lai võra ning selle lehtede varju vajame naabritega mõlemad - et oleks privaatsem.

Naaber koristab oma aiamurult sügisel kõik sinna kukkunud õunad, ilusad ja ka mädad ja muidu pisikesed, ja kallab need pangest üle aia meile. Minule tundub see solvav. Olen talle ka öelnud, et mulle see ei meeldi. Kas temal on õigus nõnda talitada?

Lugupidamisega

Postitusi: 819
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Üle naabri aia

08 Okt 2018, 12:59

Tere,

Asjaõigusseadus § 149 reguleeritakse üle piiri ulatuvate juurte, okste ja viljadega seonduvad õigused ja kohustused.
(1) Kinnisasja omanikul on õigus ära lõigata ja endale võtta naaberkinnisasjalt tema kinnisasjale ulatuvad puude ja põõsaste juured, oksad ja viljad, kui need kahjustavad kinnisasja kasutamist ja naaber ei ole neid hoiatusele vaatamata selleks vajaliku aja jooksul kõrvaldanud.
(2) Kui kinnisasja omanik lubab alles jätta tema kinnisasjale ulatuvaid oksi, on tal õigus nende okste viljadele tema kinnisasja piirides oleva oksa ulatuses.
(3) Kinnisasja omanikul on õigus viljadele, mis on kukkunud tema kinnisasjale naaberkinnisasjalt kasvavalt puult või põõsalt.
(4) Kinnisasja piiril kasvava puu vili, samuti puu maharaiumisel või mahalangemisel ka puu ise kuulub naabritele võrdsetes osades.

Seega on naabril õigus õuntele. Iga õigusega kaasnevad ka kohustused. Kui ta on õunad ära korjanud ei ole tal õigust toiduks mittekõlbulike õuntega Teie aeda risustada. Kui talle ei meeldi kõneall olev õunapuu, tuleb tal sellest Teile teada anda ja sel juhul on tal õigus need oksad ära lõigata. Siiski puudub tal õigus jäätmeid Teie aeda toimetada.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta