Kaasomandi lõpetamisest

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandi lõpetamisest

07 Dets 2011, 10:51

Tere,

Mulle kuulub kaasomandist 1/2 ja teistele siis vastavalt 1/4 ja 1/4. Olen teinud kaasomanikele ettepaneku nende osade väljaostuks, nemad keeldusid põhjusel, et pakutav summa ei sobi. Tegin kirjaliku taotluse neile kaasomandi lõpetamiseks nende osa väljaostuks. Nemad vastasid mulle kirjaliku ettepanekuga jagada kinnistu (koos elamu ja kõrvalhoonetega) reaalosadeks või kaheks korteriomandiks. Mina pole sellega nõus, kuna antud kinnistu on ehitatud minu vaarisa poolt ning sooviksin seda oma omandisse tagasi tervikuna. Kuna me pole kokkulepet leidnud, siis need teised kaasomanikud võtsid ilma minu nõusolekuta üürnikud. Ühtlasi andsid loa neil tegeleda lammutustöödega (nende eluruumides) ning ka kaevetöödega elamusse kanalisatsiooni vedamiseks. Minuga selles küsimuses üldse nõu ei peetud. Samuti ei ole nad nõus üürilepingut katkestama ning jätkavad lammutamist. Kuidas ma peaksin toimima? Peaksin kohtu poole pöörduma kaasomandi lõpetamise suhtes ja millised väljavaated mul sellisel juhul oleksid?


Tänan!

Re: Kaasomandi lõpetamisest

08 Dets 2011, 17:16

Kui Te soovite kinnistut koos hoonetega tervikuna enda omandusse, siis üheks võimaluseks oleks ilmselt pakkuda suuremat hinda kaasomanikele. Kaasomanikud valdavad ja kasutavad ühist asja kokkuleppe või kaasomanike enamuse otsuse kohaselt, kui sellele enamusele kuulub suurem osa ühises asjas. Teie kirjast aga selgub, et sisuliselt on Teie ja kahe kaasomaniku osad kogumis võrdsed. Asjaõigusseaduse § 72 sätete kohaselt on kaasomanikul õigus teha asja säilitamiseks vajalikke toiminguid teiste kaasomanike nõusolekuta, kuid ta võib teistelt kaasomanikelt nõuda asja säilitamiseks vajalike kulutuste hüvitamist võrdeliselt nende osadega. Kaasomanikul on õigus nõuda teistelt kaasomanikelt, et kaasomandis oleva asja valdamine ja kasutamine toimuks vastavalt kõigi kaasomanike huvidele. Kaasomanikud peavad üksteise suhtes käituma lähtuvalt hea usu põhimõttest, eelkõige hoiduma teiste kaasomanike õiguste kahjustamisest. Läbirääkimiste pidamisel teiste kaasomanikega tulekski Teil juhinduda nendest põhimõtetest. Juhul, kui teiste kaasomanike tegevus kahjustab kaasomandis olevat vara, on Teil õigus nõuda sellise tegevuse lõpetamist. Kaasomandi lõpetamine oleks kindlasti probleemide lahendamise üheks võimaluseks.
Asjaõigusseaduse § 77 sätestab, et kaasomandi lõpetamisel jagatakse asi vastavalt kaasomanike kokkuleppele. Kui kaasomanikud ei saavuta kokkulepet kaasomandis oleva asja jagamise viisi suhtes, otsustab kohus hageja nõudel, kas jagada asi kaasomanike vahel reaalosades, anda asi ühele või mitmele kaasomanikule, pannes neile kohustuse maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas, või müüa asi avalikul või kaasomanikevahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagada kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele. Kohtusse pöördumine kaasomandi lõpetamise nõudega on ilmselt otstarbekas Teie huvidest lähtuvalt. Soovitada tuleks aga sellisel juhul pöördumist advokaadi poole, kes koostaks hagi kohtusse ning esindaks Teid kohtuvaidluses.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta